Дачић: Нема информација о Копенхагену, за ПР увек Срби криви
БЕОГРАД: Министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је данас да нема никаквих информација које би потврдиле тврдње Беџета Пацолија да су дипломатско представништво Приштине у Копенхагену напали грађани Србије у Данској и навео да су Приштини, шта год да се деси, увек криви Срби.
"Синоћ сам трагом те вести, контактирао наше људе, јер ми нико ништа није јавио тим поводом. Они су ми рекли да их нико није обавестио, од власти у Данској, о томе, нити да је неко од наших људи ухапшен или осумњичен.
Тако да за сада немамо таквих информација, нити се било ко обратио", рекао је Дачић за ТВ Прву и додао да се конзулат тзв. Косова налази поред Амбасаде Албаније у главном граду Данске.
Како је рекао, Пацолијеве речи о "српским бандитима и хулигана", вероватно се односе на навијаче који су били на утакмици Копенхаген - Црвена звезда, која је одиграна у уторак увече.Дачић је навео да власти немају обавезу да јављају да ли је неко ухапшен или да ли се за неким трага, осим ако особа није држављанин Србије, па изрази жељу да се обрати нашој амбасади, на шта има право.
"За сада нема никаквих информација о томе. Навијачи Звезде су се, колико ја знам, сви вратили", рекао је Дачић.Додао је и да таквих напада приштинске стране има по неколико на дан, у којима оптужују српску страну."Без обзира, шта год да се деси за њих су криви Срби. Не би ме чудило да свакога дана има неких других информација. Они се жале на нашу агресивност. Шта да каже наш народ како се опходе према њима...", рекао је Дачић.
Министар спољних послова привремених приштинских институција Беџет Пацоли тврди да је тзв. дипломатско представништво Приштине у Копенхагену нападнуто у среду, оптужујући за то грађане Србије у Данској.
Дачић: Посета јапанског шефа дипломатије историјска
Данашња посета јапанског министра спољних послова Тароа Коноа Београду доказ је узлазне путање у односима Београда и Токија, изјавио је шеф српске диполоматије Ивица Дачић."Србија је једина земља ван ЕУ коју мој колега посећује", рекао је Дачић на ТВ Прва и додао "та историјска посета ме данас чека".
Министар Дачић је казао и да ће председник Србије Александар Вучић у октобру ићи на церемонију инаугурације новог јапанског цара.Подсетио је да са Србија са Јапаном има различите активости на пољу економске сарадње, инивестиција ...
Према његовим речима, данашња посета је прва посета једног министра спољних послова Јапана Београду након 18 година.Дачић је подсетио и да је у јануару прошле године у званичној посети био јапански премијер Шинзо Абе.
САД неће преузети вођење дијалога Београда и Приштине
Шеф српске дипломатије Ивица Дачић изјавио је данас да САД неће преузети вођење дијалога између Београда и Приштине, али да се труде да пронађу добитну комбинацију за компромис.
Он је за Прву тв рекао да ће дијалог наставити да води ЕУ, али да САД жели да пронађе компромисно решење за КиМ и да то искористе за своје предстојеће председничке изборе.
Упитан да ли САД подржавају поделу Косова, он је истакао да је два пута разговарао са саветником за националну безбедност САД Џоном Болтоном и да се никада нису изјашњавали да ли ће да подрже поделу или имају неки други концепт.
"Они подржавају нашу жељу да се дође до компромиса. То је огромна разлика имајући у виду да prеthodnе администарције нису желеле ни да разговарају о томе и које су говориле да је то питање завршено", навео је он.
Поводом захтева Квинте да Србија престане са лобирањем за повлачење признања независности, а да Приштина повуче таксе, Дачић каже да је процес повлачења признања незаустављив и да Србија неће од тога одустати.
Додаје да Србија први пут "има организовану причу по том питању", да пријатељским земљама јасно ставља до знања "да нас погађа питање Косова".
Подсећа да је признање до сада повукло 14 земаља, а да су две земље - Египат и Перу, замрзле признање.
"То је осам одсто од укупног броја чланица УН. Председник Русије Владимир ПУтин се чудио како смо у томе успели. У Приштини стално говоре да лажемо о повлачењу признања, па ако лажемо како то ођедном постаје проблем", навео је Дачић.
Како каже, пре почетка дијалога Београда и Приштине 87 земаља је признало Косово, а током дијалога још 23 земље, јер су западне и исламске земље водиле јаку кампању.
"Кад се врати на 87 онда можемо да размислимо да престаномо са кампањом повлачења признања, а не верујем да ћермо ни тада", навео је он.
За саопштење Квинте сматра да је преозбиљно схваћено у Србији и да то није био састанак и разговори представника земаља чланица на највишем ниво.
"Није то неки нови ултимативни став, они то нама покушавају да наметну већ више месеци. На председника Александра Вучића се врши притисак да ми престанемо са кампањом повлачења признања, а Приштина да суспендују таксе. Приштина то не жели, они хоће да ми признамо Косово", каже Дачић.
Каже да ће се консултовати са председником државе да ли Србија да учествује на наредном састанку министара спољних послова земаља чланица ЕУ и кандидата у Финској који се одржава на сваких шест месеци, јер је одлазећа висока представница Федерика Могерини променила цео концепт, те ће на састанку бити и "земље партнери".
"Мења концепт на крају мандата, само да би представници Приштине могли да учествују", закључио је он.
Дачић: Пуштање Морине је политичка одлука
То што Северна Македонија није изручила Србији бившег припадника ОВК Томора Морину је политичка одлука, сматра шеф српске дипломатије Ивица Дачић.
"Ако се неко налази на потерници Интерпола, шта има да се размишља да ли ће га испоручити или не. Овде су очигледно политички разлози у питању", рекао је Дачић за ТВ Прва.
Подсећа да је тако и Француска пустила Рамуша Харадинаја, и да је проблем што Харадинај, али ни други припадници ОВК неће одговарати за ратне злочине пред судовима на Косову и пред Међународним судом правде.
"Они неће нигде одговарати. То је аболиција за терористе, људе који су чинили ратне злочине и то је неприхватљиво. Морина и остали никада неће одговарати", рекао је Дачић.
Додају да западне зермље траже да Косово уђе у Интерпол, а они не поштују тај Интерпол.
Дачић: Изборна регулатива је из времена ДС
Да је Александар Вучић нешто променио у изборним улсовима, неко би и могао да каже - да видимо зашто сте то променили, али изборна регулатива је остала из времена ДС, констатовао је данас министар спољних послова и лидер СПС Ивица Дачић и додао да је заправо реч о томе да опозиција тражи алиби за изборни неуспех.
Дачић је указао да су парламентарни избори следеће године редовни, а да међународна заједница не поштује нити признаје политику бојкта избора.
"Да је Александар Вучић нешто променио у изборним улсовима, у смислу закона, неко би могао да каже - да видимо зашто сте то променили. Али, ако је изборна регулатива остала из времена ДС, не знам шта је оно што би сада требало променити, а што они нису промеили кад су били на власти", рекао је Дачић.
Он се осврнуо и на захтев опозиције који се односи на учешће државних функционера у кампањи.
"Да ли се сећамо да Борис Тадић није излазио из штала, као председник Србије, у дневницима РТС. Ја сам могао да дођем само у временску прогнозу. Толико је било вести о државним функционерима, да су вести биле препуне. И сада они говоре о томе да Вучић не треба да учествује. То је толико непринципијелно", рекао је Дачић.
Он је истакао да је реч о томе шта је процена опозиције - да ли хоће да траже алиби, унапред за изборни неуспех.
"Вучић је рекао праву ствар, да ће дати све што траже. Једино што не може да им да је да дођу на власт без избора. А, то је највећи проблем - како да освоје довољан број гласова", рекао је Дачић.
Када је реч о медијима, што ће бити тема наредне рунде разговора власти и опозиције, Дачић је рекао да се ту треба држати правила која постоје.
"Да сам ја на месту људи који се тиме баве, требало би видети све правилнике, како је то било у време избора 2012. године, последњих организованих у време ДС. Узмите све то и - против чега се онда буне. То је суштина", рекао је Дачић.
Дачић: Приштини не одговара Трампов став, шанса за Србију
Приштини не одговара став администрације Доналда Трампа према решавању косовског питања, каже министар спољних послова Ивица Дачић који поруке америчких званичника о КиМ види као шансу за Србију.
''''У политици према Србији америчка администрација није мењала став 20 година, све до доласка Трампа, а то је шанса за нас'''', рекао је Дачић гостујући на ТВ Прва.
На питање да ли Приштина намерно одуговлачи са укидањем такси и чека да Трампу истекне председнички мандат, Дачић каже да је то вероватно и да Приштини не одговара и да је изненађена ставом садашње америчке администрације.
Оценио је и да старе владајуће структуре у САД не желе да мењају принцип око КиМ, јер би то био ударац на њихову политику.
''''Бил Клинтон и Медлин Олбрајт имају споменике у Приштини на шта Трампова администрација гледа као на ''бал вампира'', казао је шеф српске дипломатије и нагласио да Србија треба то да искористи и да учи од других, пре свега, од грчке и јеврејске дијаспоре у САД.
''''У САД се сви боре за нечије гласове. Србија нема атомску бомбу нити велику економију, шта ми можемо да им понудимо осим неке врсте партнерства и савезништва? На крају крајева, Срби који живе у САД могу да понуде гласове, не причам то да бих подржао Трампа, већ због Србије'''', рекао је Дачић.
Упитан о препиркама и размени тешких речи између новог руског амбасадора у Београду Александра Боцан-Харченка и будућег америчког амбасадора који је рекао да је ''''svеstan малигног утицаја Русије у Србији'''', министар је рекао да је Србија свесна колико је тешко решавање питања КиМ, да не жели никог да иритира нити да се свађа ни са Западом ни са Истоком.
Нагласио је да Србија жели добре односе са свима, али да постоје принципи подсетивши да је Београд понудио да се дође до компромиса о КиМ.
''''Ваљда је то интерес свих, а може да се дође, ако се изврши притисак на Приштину. Мени је Трампов саветник Џон Болтон директно рекао да немају разлога да притискају Београд и да знају да је проблем у Приштини. А раније нису хтели да ни да разговарају о томе, за њих је косовско питање била завршена прича'''', казао је Дачић.