Добар еколошки статус купалишта у Качареву
ПАНЧЕВО: На основу анализе коју је по уговору са Градом урадио Завод за јавно здравље Панчева, може се закључити да се купалишта на Тамишу (у Панчеву, Глогоњу и Јабуци), на Дунаву ( Бела Стена лево и десно од шпица, на реци Поњавици на купалишту у Омољици и Банатском Брестовцу, купалиште у Иванову и купалиште на језеру у Качареву могу користити за купање и рекреацију.
Завод за јавно здравље Панчево и ове године у летњој сезони редовно испитује квалитет површинских вода на локацијама које се најмасовније користе за купање и рекреацију. Микробиолошке анализе по дефинисаном обиму обухватају: фекалне колиформне бактерије, укупне колиформне бактерије, цревне ентерококе и број аеробних хетеротрофа, а дефинисан обим физичко-хемијских анализа је: пХ, суспендоване материје, растворени кисеоник, засићеност кисеоником, БПК5, ХПК, нитрате, нитрите, амонијум јон, хлориде, одређивање укупног остатка после испарења на 105оЦ,(укупна минерализација), електропроводљивост на 20оЦ, гвожђе, цинк, олово, кадмијум, жива и никл.
Важећи прописи -Уредба о граничним вредностима загађујућих материја у површинским и подземним водама и седименту и роковима за њихово достизање и Правилник о параметрима еколошког и хемијског статуса површинских вода и параметрима хемијског и квантитативног статуса подземних вода, дефинишу пет класа воде. У првој класи је вода одличног еколошког статуса, која може да се користи и за пиће уз prеthodni третман филтрацијом и дезинфекцијом, те за купање и рекреацију, наводњавање, индустријску употребу. У петој класи је вода лошег еколошког статуса, која не може да се користи ни у једну сврху.
По узорцима узетим 31. јула, купалишта на Тамишу у Панчеву, Јабуци и Глогоњу) задовољавају критеријуме за водна тела тип 1 (велике низијске реке) за трећу класу, односно, умерен еколошки статус. Према стручном мишљењу доктора медицине-специјалисте хигијене параметри који су изнад МДК вредности (суспендоване материје) не представљају ризик по здравље људи који ова купалишта користе за рекреацију и спортске активности у води.
Контролисани узорци реке Дунав, купалиште Бела Стена (лево и десно од шпица) такође спадају у трећу класу. Површинске воде које припадају овој класи могу се користити за купање и рекреацију.
Контролисани узораци са реке Поњавице (купалиште у Омољици и Банатском Брестовцу) су ван дефинисаних класа за вештачка водна тела. Према стручном мишљењу доктора медицине-специјалисте хигијене параметри који су изнад МДК вредности (рН вредност, суспендоване материје и ХПК) не представљају ризик по здравље људи који ова купалишта користе за рекреацију и спортске активности у води већ могу негативно утицати на биљни и животињски свет у води.
И купалиште у Иванову је ван дефинисаних класа за вештачка водна тела, где је пХ веће од 8,5, али ни то не представља ризик по здравље људи који ова купалишта користе за спортске активности у води, већ могу негативно утицати на биљни и животински свет у води.
Коначно, контролисани узорак воде језера у Качареву задовољава критеријуме за вештачка водна тела за другу класу, односно, добар еколошки статус. Површинске воде друге класе обезбеђују услове за функционисање екосистема, живот и заштиту риба (ципринида) и могу се користити у исте сврхе и под истим условима као и површинске воде које припадају првој класи.
Трећа класа воде, у којој су купалишта на Тамишу и Дунаву може се користити и за снабдевање водом за пиће уз предходни третман коагулацијом, флокулацијом, филтрацијом и дезинфекцијом, а свакако је погодна за купање и рекреацију, наводњавање и индустријску употребу.
В. Х.