Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Карловачки студио прави други део филма о дечјој престоници културе

09.07.2019. 09:01 09:07
Пише:
Фото: Дневник (С. Шушњевић)

Тек што су са ученицима четвртог разреда ОШ „23. октобар“ у Сремским Карловцима привели крају стварање анимираног филма „Ми живимо у Сремским Каловцима“ у склопу интернационалног фествала „Мулти мост“, чланови Студија дечје и омладинске анимације „Дом“ из Сремских Карловаца посветили су се новом пројекту.

Реч је о снимању наставка филма „Нови Сад - дечја престоница културе“ у сарадњи са Дечјим културним центром у Новом Саду, који је подржала новосадска Управа за културу. Први филм „Нови Сад – дечја престоница културе“ настао 2017. лане је освоји прву награду на фестивалу „Константинов златник“, као и награду за најбољу монтажу.

Од 1. до 15. јула део породице Попов, који су оснивачи овог јединстевног карловачког Студија за анимацију на свакодневним радионицама са децом из Новог Сада припремају материјал за филм. Према речима Злате Попов, најпре су заједно обишли институције културе које нису биле обухваћене у првом делу филма, а потом цртала и описивала оно што су видела и чула у њима. На основу тога биће направљена књига снимања и фигуре од пластелина, што је основ за филм. Пројектом су предвиђена два  циклуса радионица. Следећи ће бити у септембру, а филм би требало да буде готов до краја године. 

Сличан метод рада примењен је и у припреми филма „Ми живимо у Сремским Карловцима“. Ово остварење ускоро ће се наћи на сајту ОШ „23.октобар“, а по речима Злате Попов, премијерно ће бити приказан у септембру, када у Карловцима буде одржан ехо руског  фестивала „Бајке детињства“ којем ће присуствовати и представници Министарства културе Новосибирске области.

Основци на челу са учитељицом Татјаном Крстић и у сарадњи са породицом Попов први филм снимили су 2012/2013. године  „Бумбарева ливада”, када је Јаков Попов, сада истакнути  стваралац у свету анимације био ђак другог разреда. Две године касније настао је у истој „кухињи“ и филм „Поклон за учитељицу“. У склопу пројекта  „Мулти мост“  снимљен је филм „Маша и медвед“ 2017.

-Ученици су били веома мотивисани за рад са пластелином, при чему су могли да искажу своју креативност и стваралаштво – каже учитељица Татјана Крстић. - Јаков им је давао јасне инструкције за рад, што нам је показало да је вршњачка едукација веома успешна као метод рада у настави. Научили смо како се прави анимирани филм, а не мање значајно је и што се на овај начин утврђује знање језика и развијају комуникацијске вештине.

Прошле године у „Мулти мост“ укључили су се и ученици Карловачке гимназије. Неколико њих посетило је у Сергијев Посаду филијалу Сверуског државног универзитета за кинематографију А. С. Герасимова. Узвратна посета Руса очекује се у септембру, а као резултат ове размене настаће филмови о градовима побратимима, при чему ће Руси представити Карловце, а Карловчани Сергијев Посад.

- „Мулти мост“ је пројекат који је испрва окупљао четири руска и два српска студија за анимацију да би временом прерастао у фестивал са 20 учесника међу којима има и студија из Италије- објашњава Злата Попов. – Због тога ового пута уместо филмова о руско-српским бајкама, деца стварају филмове о својим градовима, отуда и наслов нашег дела. Ишли смо са децом у Завичајну збирку, Музеј пчеларства, Бранково коло... Виђено и оно што су сами истражили о традицији Карловаца малишани ставили су на папир, а потом моделовали и тако је настао филм, који је Јаков Попов монтирао. Филм је озвучен и на српском и на руском језику. У септембру када буде ехо фестивала „Бајке детињства“ ће деца моћи да гласају за филмове с „Мулти моста“. Ове године пројекат  је у целости подржала карловачка општина,  а лане делимично локална самоуправа и делом Студио „Дом“.

Заразна харизма породице Попов

На недавној 48. Ревији филмског стваралаштва деце и омладине Србије  за филм „Мачкица и пацовчић“ Јаков Попов добио је гран при . То је само једно у дугом низу признања  које је овај петнаестогодишњак до сада добио за филмове у чијем стварању учествује у вишеструкој улози.  Организатор ове ревије, Центар аматерског филма Србије, позитивно је оценио стваралаштво Студија „Дом“ из Карловаца.

„Од посебне важности ове године јесте продукција Студија дечје и омладинске анимације „Дом“ из Сремских Карловаца , где делује један од запажених аутора Ревије - Јаков Попов , који се у својим делима појављује  као свенариста, ликовни уметник, аниматор, редитељ  и монтажер. Ово је пример који делимично излази из фокуса Ревије, јер је реч о симбиози две генерације и филму, који није у потпуности дечји већ породични и вишегенерацијски, што му само служи на част. Харизма обдарене породице Попов, пренела се одрастањем потомака и у чувену гимназију у Сремским Карловцима“.

Зорица Милосављевић

Пише:
Пошаљите коментар