Представљена победничка решења за нови мост на ушћу канала ДТД у Дунав
Градска управа за грађевинско земљиште и инвестиције Новог Сада објавила је победничка решења архитектонског конкурса за израду идејног решења пешачко-инфраструктурног моста преко Канала Дунав-Тиса-Дунав, као и идејног архитектонског решења за пословно-угоститељски објекат, који се налазе на ушћу канала ДТД у Дунав.
Циљ конкурса је била детаљнија урбанистичко-архитектонска разрада свих елемената - моста, приступних саобраћајница, бициклистичког и пешачког повезивања са окружењем, начин и врста уређења зелених и других слободних површина у оквиру конкурсне локације, као и да се за објекат, одређеног архитектонског програма (према условима из плана), изабере најквалитетније решење у складу са постојећим и перспективним квалитетом ове атрактивне локације.
Прву награду освојило је решење ауторског тима кога чине архитекти Бранислав Реџић, Драган Ивановић, Зоран Миловановић, Душан Милошев, Милица Тасић, Невенка Реџић, а аутор конструкције је Срето Кузмановић. Консултанти је архитекта Вања Вукадиновић Ђурић, а фотографи Млађен Јовановић и Игор Срдић.
За овај рад жири каже да “представља позитиван и храбар приступ у решавању задате теме, са јасно израженом концептуалном намером која је доследно и успешно спроведена. Обједињавањем функције моста и предвиђеног објекта у једну целину, мост постаје не само инфраструктурни објекат, већ место активног коришћења. Мост није само веза две обале, већ постаје место дешавања, није само место „преласка“, него постаје место сусрета, па и сама тачка одредишта за грађане Новог Сада, као и за све посетиоце Града, случајне и „намерене“ пролазнике
Друга награда дело је ауторског тима “Спринг студија” кога чине архитекте Маја Драгишић, Милан Божић, Милица Милосављевић и Јелена Кесић, а конструкција је дело Раде Младеновић и Предрага Радојевић.
Квалитет решења, према мишљењу жирија, представља јасно дефинисан саобраћајни ток са наглашеном и разрађеном везом са бициклистичким токовимам на кеју и, са друге стране, са бициклистичком рутом према Ковиљу.
Недостатак решења је, како је констатовано, одсуство било каквих додатних садржаја на мосту, који је остављен само у функцији саобраћаја.
Трећа награда дело је ауторског тима кога чине архитекте Марија Крсмановић Stringhеta, Бруно Оливеира Stringhеta, Мина Кордић и др Милена Кордић, а аутори конструкције су др Милан Спремић, др Јелена Добрић. Сарадник пројектант је Јулија Џогаз, док је 3Д визуализација урадио Димитрије Пузовић.
Архитектонски концепт овог решења је јасан и доследно спроведен, тако да се као резултат појавила складна архитектонска целина, а жири је мишљења да су мост и хотел раскошни, међусобно се архитектонски уклапају и заједно са партерним решењем, дају овом простору на атрактивности. Мост је, како оцењују, постао парк на води, а осмишљен је и још један „мини Штранд“. Ово су идеје које би грађани Новог Сада сасвим сигурно поздравили и пожелели у свом граду, као и сви гости града.
Међутим, елементи конструкције моста - лукови, можда су мало пренаглашени, ако се узме у обзир да се ради о пешачко – бициклистичко - инфраструктурном мосту, али свакако дају још један просторни акценат овом месту. Уједно, архитектонско решење се не уклапа у околни простор.
Како је наведено у документу Градске управе за грађевинско земљиште и инвестиције, победници конкурса освојили су милион динара, за друго место обезбеђено је 700.000, а за треће 400.000 динара. Било је пријављено 10 радова, сви су стригли из Србије. А откупљен је за 50.000 динара рад тима кога чине аутори: Игор Чубра, Јелена Чубра, Јелена Шкеровић, Ненад Сребро и Јована Филић.
А. Б.