Батут: У Војводини вода за пиће најлошија
СЕНТА: Према истраживањима Института за јавно здравље Србије „Батут“, а како јавља Радио-телевизија Војводине, најлошију воду за пиће у нашој земљи, има Војводина.
У Сенти, она се црпи из девет бунара и долази из слоја дубине готово 100 метара.
Вода из водовода солидног је квалитета и може да се користи за пиће и кување. Параметри на основу којих се одређује њена исправност, у складу су са Правилником Европске уније, кажу за РТВ надлежни у граду на Тиси.
Узорци воде из чесме бактериолошки су исправни у 98 одсто случајева, а када је реч о хемијским анализама, неколико параметара не одговара Правилнику о хигијенској исправности воде за пиће. Неки од њих су ниво арсена и бора, саопштено нам је у сенћанском Јавном комунално – стамбеном предузећу.
Арсена у води има, далеко мање него у Зрењанину, Он је у границама између 20 и 30 микрограма по литру. Што се тиче параметара који не одговарају по Правилнику, то су још окситабилност и боја није сасвим одговарајућа.“ „Колико је дозвољено арсена у води?“ „Десет микрограма по литру", рекао је за РТВ Тибор Корпонаи, технички директор, ЈКСП (Јавно комунално – стамбено предузеће) Сента.
Завод за јавно здравље у Кикинди задужен је за контролу квалитета воде у сенћанском водоводу. Једном месечно узимају се узорци са двадесет места у граду, из свих школа, обданишта и Болнице. Контролишу се и јавне чесме.
Вода може да се користи за пиће, ван сваке сумње. Ови параметри само са фабриком воде могу бити у складу са Правилником.“ „Да ли ви пијете воду?“ „Да, ја и моја породица пијемо ову воду", изјавио је за РТВ Корпонаи.
Локална самоуправа потписала је, прошле године, Уговор о изради студије о изводљивости градње фабрике воде у Сенти. Реализација тог пројекта је при крају.
На један сенћански бунар поставиће се пилот – пројекат, један мини пречистач, који ће функционисати у Сенти три четири месеца, где ће се стално вршити анализе воде, да видимо тачно која фабрика воде је потребна за Сенту, саопштио је Виктор Варга, Општинско веће Сента.
У Општини Сента кажу да би фабрика воде коштала неколико милиона евра, а пошто локална самоуправа не може да обезбеди тај новац, учествоваће на конкурсима за доделу средстава у нашој земљи и Европској унији.