Надаљ се припрема за Ивањдан
НАДАЉ: Најмање село у србобранској општини има око 2.200 становника, с тенденцијом да буде бројније, јер по речима председнице Савета Месне заједнице Дејане Алексијевић у Надаљ се досељавају Роми муслиманске вероисповести из околине Београда, и млади брачни парови који од Покрајине добијају новац за куповну старих напуштених кућа.
У месту је већински српски живаљ и тако је одавнина. Око десет одсто душа чине Мађари, потом Роми, Хрвати, па у месту постоји и римокатоличка црква, која се отвара по потребни верника.
Надаљ је од пре двеста година право шајкашко село са две укрштене улице, великим крстом у средишту и четири парка на крајевима улица, православном црквом, посвећеном Светом Јовану Криститељу, па је храмовна и сеоска слава Ивањдан, 7. јула.
Са општинским средиштем, Србобраном, везани су из правца Турије, али се до села долази и регионалним путем од Новог Сада кроз Темерин, где најчешће Надаљчани иду у мало већу куповину. Село има амбуланту, апотеку, неколико продавница и три кафића.
Пре две године Надаљ је добио фабрику воде, али да би се водоснабдевање поправило, до краја године старе водоводне цеви биће замењене новим. Тиме ће се постићи да водоводни систем функционише беспрекорно у погледу снабдевања и квалитета пијаће воде. Председница Месне заједнице каже да су замењени шахтови, постављени хидранти и у случају квара на мрежи, вода се сада искључује само у улици где настане квар.
- То је сада много боље него раније, када је цело село остајало без воде, да би се хаварија отклонила -наглашава Дејана Алексијевић.
Када се спомену надаљске улице, а 15 их је у селу, стањем асфалта на тротоарима и путевима, не могу се похвалити.
- Ранијих година није се ништа радило на њиховом одржавању, па ће захтеви из месне заједнице ићи према општинској управи у смислу да се путна инфраструктура поправи - истиче председница Алексијевић, јер, каже, има доста улица које треба, не само асфалтирати, већ и међусобно повезати.
Један од планова за који постоји и пројекат је изградња бициклистичке стазе од бензинске пумпе до надаљске раскрснице. Јавна расвета је већ постављена, па би о тој инвеситицији требало размишљати у наредном периоду, додаје Дејана Алексијевић.
Оно на шта се неће још дуго чекати је изградња новог објекта месне заједнице, где ће осим канцеларија бити и сала за венчања и бибилотека, која је сада у Задружном дому.
- Сваког дана смо у ишчекивању почетка радова, јер објекат треба да се заврши наредног пролећа – каже председница месне заједнице.
Ново здање допринеће још бољем утиску о селу, јер сва четири парка већ не остављају раднодушним оне који сврате у Надаљ. Томе доприноси и платан уз Основну школу који је већ одавно постао заштитну знак села. Због дубоког корења које је подигло асфалт на тротоару је поставњен пешачки мост изграђен и пројектован од метала. У Надаљу се становници највише баве пољопривредом и то сетвом кукуруза, соје, пшенице и репе. Има великих ратара који обрађују више стотина ораница. Свака кућа има окућницу, па им пијаца није преко потребна, ипак реновинарана је лане, каже председница Дејана Алексијевић, а пијачни дан је суботом.
У недељу 7. јула за становнике Надаља биће велики дан, сеоска слава Ивањдан, када свака кућа дочекује госте и за свечаре се посебно припрема, а догађаји памте од славе до славе. Надаљска црквена слава позната је у околини и није ништа мања ни свечанија него што је у Србобрану о Петровдану и у Турији на летњег Светог Николу.
З. Делић
Фото. В. Фифа