У Ујвидеки синхаз стижу гости из Будимпеште, Егера и Јапана
Новосадско позориште / Ујвидеки синхаз ових дана препустиће своју сцену гостима из Будимпеште, Егера и далеког Јапана, који ће, како најављују домаћини, извести три занимљиве представе. Ова гостовања на измаку сезоне, замишљења су као део слављеничке 45. сезоне Новосадског позоришта.
Театар “Јожеф Атила” из Будимпеште гостоваће 15.јуна с представом “Трешња са црном петељком”, коју је режирао Имре Керењи, добитник награда “Мари Јасаи” и “Кошут”.
- Страст и патриотизам у Бачкој усред судбоносне олујне историје. На почетку приче, у Бачкој су на власти Мађари али се пријатељства и љубави не рађају на основу националне припадности. Мађарски жупан је тајно заљубљен у лепу Ирину, супругу његовог пријатеља Душана. Ирину такође привлачи мађарски жупан, али своју љубав крију једно од другог. Историја у њиховом случају изводи судбоносни обрт. Наиме, кад Срби преузму власт у Бачкој, мађарски жупан је приморан да бежи. О његовој и судбини Ирине и Душана говори ова историјом проткана романтична драма о поносу, пријатељству и љубави, понекад драматична, али и духовита представа - пише у најави “Трешња са црном петељком”.
Из Јапана, пак, 19. јуна стиже „К. Олуја”, базирана на „Бури” Виљема Шекспира, по идеји, дизајну и режији Казујоши Кушиде. На премијери 2017, Кушида је изјавио да „Бура” делује као бајка, али је у исто време неухватљиво чудо овог света и универзума које се може приказати једино позоришним средствима. У том смислу, представа приказује веома реалан свет. У представи су виле - виле, али и као духови, магија остаје магија баш као и уметност. „Желим да поставим нешто невидљиво, нешто што се осећа у позоришту које доноси магичну моћ уметности. Желео бих да публика осети моје мисли, а не да их угуравам у малену кутију логике”, наводи уметник. „Каранфили и руже” наслов је плесне представе трупе „ GG Танц Егер” из Мађарске, која ће гостовати 20. јуна. Кореограф је Клебио Оливеира.
- Љубав је основни покретач људског размишљања већ хиљадама година, она игра важну улогу у свету античке митологије, религије, филозофије и уметности. Кореограф у овом случају истражује љубав и страст из угла разума. Шта нам се одвија у мозгу кад смо заљубљени? Какву везу стварају тело и мозак? Како се овај осећај може описати ако га посматрамо из реалнијег угла? Како се поставља наш мозак наспрам страсти? Представа плесне трупе из Егера поставља питања и нуди одговоре о емоцијама, жељама и сусретима - најављују у Новосадском позоришту.
Н. П-ј.