Девети случај вршњачког насиља за пет месеци “тресе” Сомбор
СОМБОР: Још један чин вршњачког насиља потресао је, како јавља Радио-телевизија Војводине, Сомбор. Наиме, малолетног М.Г. претукла је група вршњака испред једног кафића.
Напад на овог малолетног Сомборца један је од девет случајева вршњачког насиља који су се догодили у Сомбору за протеклих пет месеци. Прошле године забележено је 16 напада на малолетнике од стране вршњака. Све нападе карактерише бруталност, а резултати овог последњег, жртву су највероватније заувек одвојили од атлетске стазе.
Изашао је у град, дошло је до туче, њега су напали 5-6 момака и то се види на неким видео снимцима који су људи из Суп-а мени потврдили. Чак петорица или шесторица су га напали, тукли су га и поломили му јагодичну кост, а самим тим он више не сме да тренира,а државна првенства и првенство Војводине је било, тог викенда је било и сениорско првенство државе где он није могао да наступи, испричала је за РТВ Мира Трифунов, тренер Ак "Маратон" Сомбор.
У вишем јавном тужилаштву у Сомбору кажу да се с посебном пажњом прилази случајевима вршњачког насиља.
Од степена поремећаја понашања зависи тежина васпитне мере која ће бити изречена. Конкретно Виши суд у Сомбору изрекао је васпитне мере судског укора,појачан надзор од стране родитеља и посебних обавеза друштвено корисног рада, казао је за РТВ Дарко Кулић, виши тужилачки помоћник у вишем јавном тужилаштву у Сомбору.
С друге стране, психолози кажу да су осим физичког, све су присутнији облици електронског насиља и социјалног изопштавања, а више фактора утиче на повећан број случајева вршњачког насиља. Један од најчешћих су проблеми у породици.
У ситуацијама где имамо дисфункционалну породицу,где родитељи решавају проблеме тако што се свађају ,тако што се вређају или у случају физичког насиља. На неки начин дете усваја модел понашања и када мало одрасте оно управо у неким сличним ситуацијама примењује сличан начин, каже за РТВ Богдан Шкорић, психолог у СТШ у Сомбору.
Према истраживању рађеном у средњој техничкој школи у Сомбору, једна трећина малолетника живи у непотпуним породицама, па је и то један од разлога што су деца без оба родитеља веома често склона насиљу.
Статистика каже да је свако друго дете осетило неки облик вршњачког насиља, али да у већини случајева детету жртви нико не помогне.
РТВ