Форум Креативна Европа у Новом Саду
НОВИ САД: Форум Креативна Европа, који се бави новим начинима међународне културне сарадње, биће први пут одржан у Новом Саду, 16. и 17. маја, у културној станици Свилара и Историјском архиву града Новог Сада.
У питању је програм Европске комисије за подршку сектору културе и аудиовизуелним делатностима, а у оквиру овогодишње теме "Релације: моћ културне сарадње" биће отворена питања пројеката који подстичу сарадњу, борећи се против мржње, стереотипа и различитих облика друштвене неједнакости.
Програм ће обухватити предавање на тему "Јавни простори и друштвена неједнакост", о чему ће говорити Лена Фром из шведске Агенције за уметност у јавном простору, затим панел "Култура, сарадња и превазилажење стеретипа“, презентацију програма Европске уније и других програма за суфинансирање пројеката.
Биће приређена и изложба "Турбулатор - генератор турбулентних пракси маргиналне уметности" која представља "непредвидљиву уметност" с различитим именима - арт бунт, уметност аутсајдера или самоуких, сирова уметности, неинституционална уметност.
Организатори су најавили и радионицу "ПР установа и организација у култури на друштвеним мрежема" коју ће водити Марија Стевуљевић (ЕУ инфо центар), панел "Критичка мисао у култури и уметности", као и радионицу за запослене у установама и организацијама у култури под називом „Браинсторминг нових сарадњи на локалу“ и радионицу за посетиоце "Уметност за све или како укључити лица лишена слободе и малолетне преступнике у програме у култури".
Форум Креативна Европа организује се у партнерству Новог Сада, Ниша и Београда, и подразумева едукацију, размену, укључивање и повезивање домаћих и иностраних професионалаца.
Програм Европске комисије за подршку сектору културе и аудиовизуелним делатностима реализује се у склопу платформе "Будућност Европе" пројекта "Нови Сад 2021", која укључује више од 40 домаћих и страних организација и културних установа, а у сарадњи са Деском Креативна Европа.
У оквиру исте платформе, поводом стогодишњице оснивања покрета Баухаус и његовог значаја за архитектонски развој Новог Сада биће организовани програми који су посвећени промовисању модернистичког наслеђа Новог Сада.
Стручњаци за Баухаус из Израела и Немачке ће са српским студентима проучавати наслеђе као и нове начине интерпретације наслеђа, а резултат ће бити посебне шетње за грађане које ће бити одржане 25. и 26. маја.
Дан раније, 24. маја, Скупштина аутономне покрајине Војводине први пут ће отворити своја врата Новосађанима који ће на тај начин моћи да се упознају с модернистичким наслеђем.