Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Шарчевић: Укинути забрану запошљавања у просвети

01.04.2019. 11:18 15:17
Пише:
Фото: Министар Младен Шарчевић на национални кругу Европског квиза новца у је ОШ „Никола Тесла“, у Новом Саду Фото: Танјуг/видео

БЕОГРАД: Министар просвете, науке и технолошког развоја Србије Младен Шарчевић покренуо је иницијативу за укидање забране запошљавања у просвети, саопштено је из његовог Министарства.

"Укидање забране запошљавања имаће велики значај за запослене у просвети где око 25.000 људи ради на одређено време. То су углавном подстанари, млади људи који су у веома неповољном положају, не могу да живе нормално, да заснивају породице", рекао је Шарчевић на данашњем састанку с представницима Фискалног савета.



Он је оцено и да ће укидање забране запошљавања имати и велики значај за раст наталитета, јер око 96 одсто запослених у просвети чине жене, као и да укидање забране неће угрозити буџет, јер се и они на одређено већ финансирају из државне касе.



"Контрапродуктивно је да око 25.000 људи ради на слободним нормама и већ пету годину су у неповољном статусу", додао је Шарчевић.



Он је рекао да би свако ко ради дуже од годину дана на некој норми могао да буде запослен, што може да се уреди уредбом, изменом неког закона.



"Све је то техничка ствар и питање добре воље", закључио је министар, каже се у саопштењу.

Надокнада часова током недеље, а не само радним суботама

Министарство просвете упутило је допис свим школама у Србији да се изгубљени часови, због продужења зимског распуста, не могу надокнадити само радним суботама, већ да се надокнада пропуштеног реализује током радне недеље организовањем претчаса или додатног часа после наставе.

Министар просвете Младен Шарчевић објашњава да је један од разлога због којих је министарство проследило допис школама то што се суботама организују такмичења, а и припрема осмака за малу матуру, те да радне суботе нису добро решење.

"Допис није наредба, већ препорука", рекао је министар Шарчевић новинарима у Београду и навео да надокнада изгубљеног радним суботама није добра решење јер су искуства показала да у школу долази 30 одсто ђака, а да осталима родитељи правдају изостанке.

Зимски распуст продужен је за пет радних дана због епидемије грипа.

У школама има довољно места за све прваке

У основним школама у Србији има довољно места за све прваке, изјавио је данас министар просвете Младен Шарцевић и додао да постоји неколико тачака у Србији где има више ђака, као што су школе у Новом Саду, у Београду у насељу Миријево и појединим деловима Новог Београда, као и у Рашкој области, у Новом Пазару.



Одговарајући на питање у вези са информацијом која се појавила на друштвеним мрежама, да су формирани редови испред две основне школе у Миријеву и да родитељи од синоћ чекају у реду да упишу дете, Шарчевић је рекао да су школе "Деспот Стефан Лазаревић" и "Павле Савић" пребукиране и имају по 1.800 ученика, али и најавио да у Миријеву почиње градња нове основне школе.



"Донета је лоша одлука да се Основна школа ''Вукица Митровић'' угаси и да се у том објекту отвори гимназија", рекао је Шарчевић, и додао да је та одлука донета, а да prеthodno није урађена мрежа школа.



Шарчевић је подсетио да се у Србији ради тренутно ради нова мрежа основних школа, да су локалне самоуправе имале рок до 18. марта да известе Министарство о плану нове мреже, а да већина то није урадила.



Министар је нагласио да нова мрежа не значи гашење школа, већ бољу организацију и смањење администрације.

Деца морају да иду у школу, али морају и да се вакцинишу

Деца морају да иду у школу и морају да буду вакцинисана, изјавио је данас министар просвете Младен Шарчевцих, одговарајући на питање могу ли малишани који нису вакцинисани да се упишу у први разред.



Он је појаснио да се у лекарском уверењу за дете, који родитељи прибављају ради уписа, налази и вакцинални статус, односно информација о томе да ли је дете вакцинисано или није.



Уколико дете није вакцинисано прекршен је Закон о заштити становништва од заразних болести, те да за родитеље следе и новчане казне, подсетио је Шарчевић."Школа може да упише дете и да вас упозори да имате времена да то обавите. Ако неко тера инат са државом, улази у систем казни", нагласио је министар.



Он је подсетио на епидемију малих богиња, коју је Србија недавно имала, што је директна последица невакцинације."Мислим да нико разуман не може да заступа такве ствари", закључио је Шарчевић.

Пише:
Пошаљите коментар