Жељко Бодрожић нови председник НУНС-а
БЕОГРАД: Жељко Бодрожић изабран је за новог председника Независног удуржења новинара Србије, а чланови Скупштине усвојили су и извештај о раду.
Бодрожи ће рекао да је то велика одговорност и обећао члановима НУНС да их неће брукати, позвавши све да збију редове да би се пребродило тешко време.
На Скупштини је гласало 117 чланова, од којих је 106 било за Бодрожића, а неважећих је било 11 листића.
Пре избора повела се расправа да ли је данас право време за избор председника, када је већина чланова Извршног одбора, изабраних на prеthodnoj скупштини, поднела оствке.
Ненад Новичић оценио је да Извшни одбор није легалан и легитиман и предложио да уместо данас председник буде биран на ванредној седници, а да се пре тога формира радна група која би претресла рад свих органа НУНС и предложила начин
изласка из проблема у којима се удружење налази.
Генерални секретар НУНС Светозар Раковић рекао је да та тврдња не стоји и да по Статуту места у Извшном одбору попуњавају људи који су следећи на листи, што је и учињено.
Надежда Гаће је упитала да ли се Бодрожић бира да заврши три године мандата бившег председника НУНС Славише Лекића или на цео мандат од четири године.
Уколико се бира на цео мандат, требало је бирати и нове чланове Извршног одбора, казала је Гаће.
Бодрожић је рекао да се председник бира јер према статуту мора да се изабере у року од 45 дана од подношења оставке prеthodnog председника, а да је план да се нови Извршни одбор бира на јесен, или на некој ванредној седници после
тога.
Драган Кремер је рекао да је НУНС-у потребан јак Извршни одбор јер следе промене ако НУНС мисли да преживи, додавши да се крше многе процедуре.
Бодрожић је изразио жаљење што је седница Скупштине НУНС почела на начин на који је почела и оценио да то показује дугорочни однос међу људима у удружењу, да су се проблеми гомилали, што је једном тренутку удружењу "експлодирало у
лице".
Подносећи извештај о раду, Бодрожић је говорио и о проблему Медија центра и рекао да је то дуго година био терет НУНС и да је удружење као оснивач бринуло како да покрије његов губитак.
Навео је да је НУНС годинама плаћао кирију за Медија центар, који тај новац није враћао, па је настао дуг због којег је удружење морало да позајми новац од фирме Драгана Ђиласа "Мултиком", али он није потрошен за оно за шта је узет.
Бодрожић је навео да је дуг НУНС према граду Београду нарастао на 7,5 милиона динара и да је направљен договор о репрограму који предвиђа да би се уплатом од четири милиона избрисао целокупан дуг, а решење је било продаја оснивачких
права Демостату.
Он је прецизирао да ће 2,8 милиона бити уплаћено одмах, а 1,2 милиона из дивиденде, и оценио да је НУНС изабрао мање лоше решење, јер има извршитеље пред вратима.
Говорећи о плану рада, навео је да му је обавеза да обезбеди финансијску и организациону одрживост НУНС, да удружење настави ангажман на заштити медијских слобода и безбедности новинара и да оснажи пројектни тим НУНС, без чијег ангажмана удружење не би могло да ради, као и да НУНС мора да се определи према држави.
Стојан Марковић рекао је да није сигуран да је било најбоље да одлуку о Медија центру доноси Извршни одбор, већ да је о томе требало да се гласа на Скупштини.
Према његовим речима, у свему томе је много случајности "да би то изгледало случајно", а начин на који је урађен пренос оснивачких права је срамота и за НУНС и за Демостат.
Надежда Гаће је обавестила Скупштину да иступа из чланства НУНС-а због тога што јој смета нетранспарентност и закулисност, што није одлика независног удуржења, а на жели да буде део тога.
Ненад Ковачевић питао је зашто НУНС није исплаћен из позајмице од Ђиласове фирме, ко је одлучио да се генерални секретар Медија центра именује за правног заступника Демостата и ко ће платити дуг за закуп Медија центра од децембра 2018. до марта ове године.
Бивши председник НУНХС Вукашин Обрадовић рекао је да је данас још забринутији за судбину удружења због аутистичности које показује.