Светска банка хвали успех Србије реформи финансијског извештаја
БЕОГРАД: Представници Светске банке високо су данас оценили напредак и посвећеност Србије реформи корпоративног финансијског извештавања, на стручној конференцији "Извештај се рачуна" одржаној у Привредној комори Србије.
"У Центру за реформу финансијског извештавања Светске банке радили смо са многим државама које покушавају да предузму сличне поступке трансформације. Није лако, али нигде нисмо видели јачу посвећеност реформи и више обећавајућих раних резултата него у Србији", изјавио је Џерет Декер, директор Центра за реформу корпоративног финансијског извештавања Светске банке, отварајући скуп.
Србија је, каже, у закон укључила златне стандарде финансијске транспарентности - Међународне стандарде финансијског извештавања (МСФИ) и Међународне стандарде ревизије (МСР).
"Ажурирани преводи МСФИ за мала и средња предузећа и МСР су објављени у ''Službеnom гласнику'' и на интернет страници Министарства финансија Србије. Процес за прикупљање и преглед финансијских извештаја државних предузећа је побољшан, а у току су активности усмерене на повећање капацитета за обраду тих финансијских информација", истиче Декер.
Напомиње да се припремају и предлози за суштинске измене Закона о рачуноводству и Закона о ревизији у складу са најновијим директивама ЕУ, о којима ће се тражити мишљење широког спектра заинтересованих страна.
"Развијен је програм професионалних обука у складу са међународним стандардима за рачуноводство и ревизију. У овој години је одржано висе десетина радионица, предавања, вебинара и других догађаја у Београду, Нишу, Крагујевцу и Новом Саду, а у плану је и организовање нових“, навео је Декер.
Стручна конференција је организована у оквиру Пројекта техничке помоћи Републици Србији у реформи корпоративног финансијског извештавања, који спроводи Министарство финансија Србије уз подршку Светске банке, а захваљући донацији Владе Швајцарске Конфедерације у вредности од 3,4 милиона евра.
Овај Програм је започет у марту 2016. године и спроводи се у неколико фаза, наводи се у саопштењу са конференције.
"Циљ овог Пројекта је унапредење квалитета финансијског извештавања у Србији које треба да допринесе јачању инвестиционог окружења. Крајње исходиште је достизање максималне транспарентности финансијских извештаја и њиховог потпуног усклађивања са захтевима правних тековина ЕУ и најбољом међународном праксом", каже Филип Шановић, в.д. помоћника министра финансија.
То ће, како објашњава, допринети даљем привлачењу инвестиција, како домаћих, тако и иностраних, али и олакшаном приступу средствима финансирања од стране микро, малих и средњих предузећа.
На конференцији је указано на чињеницу да земље које примењују међународне стандарде корпоративног финансијског извештавања на начин како то ради Србија, стављају своје компаније у бољу позицију приликом такмичења на регионалним и глобалним тржиштима за инвестиције и кредитирање, јер имају финансијске извештаје који се лакше упоређују са конкурентима у другим земљама.
Такође је речено да не постоји модерна, успешна, диверсификована привреда која функционише без поузданог система корпоративног финансијског извештавања.
Конференција је организована уз подршку Привредне коморе Србије и консултаната на Пројекту ревизорско-консултантске куће БДО и комуникационог консултанта ФЦБ Афирма.