Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Водостаји река у стагнацији или мањем порасту

16.03.2019. 18:17 18:19
Пише:
Фото: Tanjug/D.Aničić, arhiva

БЕОГРАД: Водостаји на рекама у Србији тренутно су у стагнацији или мањем порасту, показују подаци надлежних служби.

Информације о стању вода РХМЗ показују да је водостај Дунава у стагнацији и мањем порасту са тенденцијом стагнације и мањег пораста наредна четири дана. 

Водостај Тисе је у порасту са тенденцијом пораста наредна два дана, затим стагнације и мањег опадања. 

Такође, водостај реке Саве је у стагнацији са тенденцијом стагнације и мањег колебања наредна четири дана, док је на Великој Морави у опадању са тенденцијом стагнације и мањег колебања наредна три дана. 

Водостај на Дунаву је у домену средњих и средње ниских, а на Сави, Тиси и Великој Морави у домену средње ниских вредности за март, наводи се на сајту РХМЗ.

И у ЈВП „Србијаводе“ кажу да је водостај Велике Мораве, Западне Мораве и Јужне Мораве у опадању, и да је једнино код Грделице у благом порасту.

Такође, у у опадању је и ниво водостаја на Сави и Колубари.

Према подацима овог предузећа, у благом порасту је ниво водостаја Дунава, али са тенеденцијом да ће ниво воде прећи у стагнацију.

Што се тице падавина, по извештајима надлежних служби, мања киша се оцекује у уторак, 19. марта, наводе у том водопривредном предузећу.

Иначе, почетком месеца на снагу је ступила Наредба о утврђивању Оперативног плана за одбрану од поплава за 2019. годину.

У Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде наводе да одбрана од поплава обухвата одбрану од великих вода -спољних и унутрашњих и од нагомилавања леда. 

Када је у питању спровођење одбране од поплава, односно управљање ризицима, наредбом су предвиђене активности са циљем интегралног управљања водама и ризицима од поплава, планирање у оквиру којих је потребно извршити додатне анализе ризика од поплава на основу карата угрожености и карата ризика од поплава и и припремити планове управљања ризицима од поплава за територију Србије и за водна подручја.

„С тим у вези, радиће се на прикупљању података о новим поплавама, ажурираће се база са подацима, а ради се у контиунуитету на усклађивању са ЕУ директивом“, наводе у ресорном министарству.

Одбрану од поплава организује и спроводи јавно водопривредно предузеће на водама првог реда и на системима за одводњавање у јавној својини, а на водама другог реда јединица локалне самоуправе, у складу са општим планом и оперативним плановима за одбрану од поплава.

Оперативни план нарочито садржи називе правних лица надлежних за организовање и спровођење одбране од поплава на територији Србије, имена лица и њихових помоћника/заменика надлежна за координацију и руковођење одбраном од поплава.

За воде првог реда, по водним подручјима и водним јединицама, дати су сектори и деонице водотока, заштитни водни објекти на којима се спроводе мере одбране од поплава од спољних вода и нагомилавања леда, штићена поплавна подручја и критеријуми за проглашење редовне и ванредне одбране од поплава од спољних вода и нагомилавање леда.

За унутрашње воде, дефинисани су хидромелиорациони системи (ХМС) у јавној својини на којима се спроводи одбрана од поплава од унутрашњих вода, територијална припадност система (катастарска општина) као и критеријуми и услови за проглашење редовне и ванредне одбране од поплава од унутрашњих вода.

Редовна одбрана од поплава од спољних вода на водама првог реда проглашава се на речној деоници када водостај на меродавној водомерној станици или другом мерном месту достигне ниво редовне одбране утврђен у критеријумима за увођење мера одбране од поплава из оперативног плана, а очекује се даљи пораст водостаја или када су заштитни водни објекти угрожени услед дуготрајно високих водостаја. 

Ванредна одбрана од поплава од спољних вода на водама првог реда проглашава се на речној деоници када водостај на меродавној водомерној станици или другом мерном месту достигне ниво ванредне одбране утврђен у критеријумима за увођење мера одбране од поплава из оперативног плана, а очекује се даљи пораст водостаја или када су заштитни водни објекти угрожени услед дуготрајно високих водостаја, наводе у ресорном министарству. 

Одбрана од поплава (редовна и ванредна) од унутрашњих вода проглашава се на хидромелиорационом систему за одводњавање у јавној својини у зависности од остварених услова по бар једном од четири меродавна критеријума из оперативног плана.

Такође, одбрана од поплава услед нагомилавања леда проглашава се уколико су услед стварања, покретања и нагомилавања леда на водотоку у зависности од процента покривености водене површине, услова покретања и нагомилавања леда.                        

Пише:
Пошаљите коментар
Водостај на рекама под контролом, ситуација се прати

Водостај на рекама под контролом, ситуација се прати

05.02.2019. 15:55 15:57