У школи у Бачкој Тополи просветни инспектори због насиља?
БАЧКА ТОПОЛА: У основној школи “Чаки Лајош” у Бачкој Тополи данас су били просветни инспектори,али није познато да ли њихов долазак има везе са случајем дечака Г. Н , који, према тврдњама његове мајке, годинама трпи вршњачко насиље.
Да ли долазак просветних инспектора има везе са тим случајем - у школи нису могли ни да потврде, ни да демантују за Танјуг.
Директорка ће се огласити у понедељак, након састанка са координатором Тима Министарства просвете за заштиту од насиља и Школске управе, најавили су у тој школи.
“Директорка је тренутно на састанку са просветним инспекторима. Званично ћемо се као Школа, огласити у понедељак, када ће директорка дати изјаву. До тада, нећемо давати изјаве медијима”, рекли су за Танјуг у школи Чаки Лајошу тој школи.
Вршњачко насиље над тринаесетогодишним дечаком Г. Н. почело је пре неколико година, а кулминирало је прошле године, када су га тројица дечака претукла на игралишту бачкотополске гимназије.
Дечакова мајка Дејана Драшкић каже да је дете долазило кући у сузама, молило је да не иде висе у школу, почео да се повлачи у себе И да муца.
Мајка каже да је њен син од почетка школовања био жртва насиља, те да је због тога променио и школу, те из Основне школе “Никола Тесла” пребачен у ОШ “Чаки Лајош”.
Насиље је, тврди, И у тој школи настављено.
Драшкић је, иначе, самохрана мајка, која се налази у инвалидским колицима.
Осим Г. Н. она има још двоје малаолетне деце, девојчицу и дечака, са Дауновим синдромом.
Она каже да је ситуација кулминирала прошле године, када су њеног сина претукла двојица дечака у школском дворишту, када је са њим била и његова сестра. Тада су лекари утврдили да има хематом на потколеници, црвенило, неколико отока, те утврдили да је дечак претрпео стрес, да има болове и нагон за повраћањем.
Случај је пријављен полицији.
“Бојим се за синовљеву безбедност баш због тога што је одлука од јануара месеца Вишег јавног тужилаштва Суботице таква каква јесте. Само против двојице младића ће бити поднета прекршајна пријава, јер кажу да се нису стекли елементи кривичног дела насилничког понашања. Страх ме да му опет нешто не ураде, сад су им одрешене руке - каже ова самохрана мајка.
Због овог случаја огласила се и повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић, која је апеловала на све надлежне институције да одмах предузму све расположиве мере.
„Не улазећи у одлуку тужилаштва поводом насиља које је дечак претрпео од ученика школе коју похађа, према расположивим подацима у овом случају је очигледно да је реч о дискриминацији на основу имовног стања. Стигматизација и искључивање деце због њиховог имовног стања или неког другог личног својства може довести до озбиљног проблема у њиховом даљем одрастању, развоју и социјализацији”, наводи повереница Јанковић.
Повереница упозорава да се може закључити да су и други чланови породице изложени дискриминацији, јер мајка дечака, која је и сама годинама била у инвалидским колицима, наводи да је спречена да ради зато што брине о деветогодишњем сину који живи са Дауновим синдромом.