light rain
10°C
28.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9941
usd
111.6569
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Брнабић: Србија није земља јефтине радне снаге

05.03.2019. 13:27 13:29
Пише:
Фото: Танјуг/ Раде Прелић

БЕОГРАД: Председница владе Ана Брнабић поручила је данас да је подршка државе креативним индустријама и култури један од основних предуслова да се Србија трансформише и постане економија заснована на знању и иновацијама. 

“Србија није земља јефтине радне снаге, већ паметних, креативних људи, земља која ће, сигурна сам, бити један од победника четврте индустријске револуције и земља која ће направити искорак”, рекла је Брнабић на отварању радног простора за путнике на аеродрому “Никола Тесла”, који је осмислила национална платформа “Сербиа цреатес”(Србија ствара).



Простор на аеродрому, где ће путници имати простор за рад, ефикасан интернет, али и добити информације о хабовима у Србији, креирали су млади српски уметници и дизајенери окупљени око платформе “Сербиа цреатес”, коју је осмислио Савет за креативне индустрије, на иницијативу премијерке Ане Брнабић.



Председница владе је рекла да јој је важно да се Србија покаже у другачијим светлу јер поседује огроман потенцијал, будући да смо земља иновативних, креативних људи који могу много тога да пруже свету.



“Размишљала сам како можемо тај потенцијал да представимо свету и уз подршку Савета за креативне индустрије, који су несебично делили своје знање и искуство, своју међународну повезаност, створили смо бренд Србије, Србија као земља која ствара”, рекла је Брнабић. 



Она је истакла да су креативне индустрије уз ИТ сектор једна од најбрже растућих сектора и делатности, који запошљава 115.000 људи између 25 и 45 година и да то влада жели да подржи



“Морамо да подржимо наше креативце да нађу публику у свету јер онда сви заједно чинимо нешто много важно за Србију”, рекла је Брнабић.



Она је истакла да постоји велико партнерство са аеродроме Никола Тесла и Ер Србијом будући да је аеродром место које прво виде људи који долазе у Србију. 



“Сада са Ер Србијом имамо бредниран један од авиона, на лету за Њујорк, поново показујемо целом свету шта је то што Србија има да понуди”, рекла је Брнабић.



Она је најавила низ активности за ову годину које ће Србију представити другачије и који ће креативцима показати да влада брине, не само финансијски већ и на стретешки начин, јер разуме њихову важност за Србију.

Још се ради на изменама Закона о култури

Брнабић је изјавила да се на изменама Закона о култури, којим ће се мењати и критеријуми у вези са националним пензијама, још ради и истакла да ће законска решења омогућити транспарентност процес.



На питање зашто се сада мења члан у Закону о култури и уводе посебни критеријуми за доделу националних пензија али и могућност да се оне укину, Брнанић каже да не постоји “посебна важност” овог тренутка и да је то само једна од ствари на којима министарство ради.



“Закон није ни завршен, ићи ће се на јавну расправу”, рекла је Брнабић.



Упитана које тело ће одучивати о томе ко је "подобан" а ко не за националну пензију, Брнабић каже да не зна, да још није видела нацрт и да ће се тек утврдити сви детаљи.



“Гарантујем да ће бити транспарентно”, рекла је председница владе.

Закон о пореклу имовине ове године

Закон о пореклу имовине требало би да буде усвојен ове године, рекла је Брнабић и истакла да још није прецизирано на који начин ће се санкционисати нелегално стечена имовина.



Брнабић је новинарима у Београду, упитана да ли ће у закону бити и одредба по којој ће се нелегално стечена имовина опорезивати са 75 одсто, рекла да ће одребе закона тек бити прецизиране током јавне расправе. 



“Постоје два гледишта - да се опорезује имовина за коју не можете да докажете одакле вам или да буде кривичне одговорности”, рекла је премијерка.



Она је навела да би лично волела да је закон и раније усвојен, будући да је веома важан за Србију, како бисмо “престали да лицитирамо ко је корумпиран, а ко не”, јер је то једна од ствари која доприноси нездравој атмосфери у друшству.



“Има људи који су ушли у политику са једним станом и после четири године изашли са 500 милиона евра, има оних који су са једним станом ушли и изашли само са једним станом, а једнако се прича да су корумпирани”, рекла је Брнабић.



Председница валде је истакла и да је за трансформацију економије и друштва важно да постоји тај закон, како би свако доказао порекло своје имовине.

Пише:
Пошаљите коментар