Србија међу 10 земаља с највећим повећањем случајева богиња у 2017/18.
ЊУЈОРК/БЕОГРАД: Број глобалних случајева малих богиња повећао до алармантног нивоа, а ситуација је најкритичнија у десет земаља које чине 74 одсто укупног повећања, а међу њима је и Србија, упозорио је данас Уницеф.
Глобално гледајући, 98 земаља је известило о повећаном броју случајева малих богиња у 2018. години у односу на 2017-у, што представља опадање напретка у борби против ове болести.
Десет земаља са највећим повећањем случајева у периоду између 2017- 2018 су : Украјина: 30.338, Филипини: 13.192, Бразил: 10.262 , Јемен: 6.641, Венецуела: 4.916, Србија: 4.355, Мадагаскар: 4.307 , Судан: 3.496 , Тајланд: 2.758 и Француска: 2.269.
Епидемија у Србији је настала због тога што одређене групе у општој популацији нису биле вакцинисане, а њихов број је био довољно велики да доведе до циркулације вируса и ширења инфекције, наводи се у саопштењу Уницефа.
Епидемија је указала на значајан број одраслих особа које нису вакцинисане или су непотпуно вакцинисане, као и да има доста деце млађе од пет година која нису вакцинисана због оклевања родитеља узрокованог гласинама о квалитету и безбедности MMR вакцине и наводној повезаности са аутизмом.
"Скоро сви случајеви се могу спречити, а ипак деца подлежу зарази чак и у местима где једноставно нема никаквог оправдања да се то деси", рекла је Хенриета Х. Форе, извршна директорка УНИЦЕФ-а.
Од почетка епидемије у Србији октобра 2017. године, Министарство здравља је активирало повећан надзор и превентивне мере, што је довело до смањења броја ново-инфицираних.
У фебруару ове године, забележен је само један случај малих богиња, и очекује се да ће се епидемија зауставити за неколико месеци, наводи се у саопштењу Уницефа.
Да би подржао напоре Владе, УНИЦЕФ и партнери су спровели истраживање о знању, ставовима, праксама и понашању како би се повећало разумевање фактора који узрокују оклевање родитеља да вакцинишу своју децу; развили и спровели курс за 150 здравствених радника о интерперсоналној комуникацији са оклевајућим родитељима о имунизацији; започели активности са Владом да се унапреди ланац снабдевања вакцинама; и сачинили нацрт комуникационе стратегије како би се реаговало на бојазни људи у вези са имунизацијом.
У Украјини, Филипинима и Бразилу је био највећи пораст случајева од 2017 до 2018. године.
Само у Украјини је забележено 35.120 случајева 2018. године, а према подациме Владе ове земље, додатних 24.042 особа је заражено само у првих пар месеци 2019. године.
На Филипинима је ове године забележено чак 12.736 случајева малих богиња и 203 смртна исхода, док је током целе 2018. године забележено 15.599 случајева.
Ово је позив за узбуну. Имамо безбедну, ефикасну и јефтину вакцину против ове изузетно заразне болести - вакцину која је у последње две деценије годишње спасила милион живота, изјавила је Форе.
Ови случајеви се нису појавили преко ноћи, указује она и упозорава да ће недостатак акције данас имати катастрофалне последице за децу сутрашњице.
Мале богиње су високо заразне, више него ебола, туберкулоза или грип. Вирус може да се пренесе чак и два сата након што заражена особа напусти просторију.
Преноси се кроз ваздух и инфицира респираторни тракт, што може да доведе до смрти потхрањене деце или беба које су превише мале да би добиле вакцину.
Када наступи зараза, не постоји конкретан начин да се болест лечи, те је вакцинација једини начин да се спасу животи деце.
Као одговор на ову ситуацију, УНИЦЕФ са партнерима даје подршку владама да најхитније допру до милиона деце у целом свету.
Велики број забележених случајева малих богиња у 2018. години у земљама које нису имале случајеве у 2017. години - Бразил: 10.262 Молдавија: 312 Црна Гора: 203 Колумбија: 188 Источни Тимор: 59 Перу: 38 Чиле: 23 Узбекистан: 17 .
Лоша здравствена инфраструктура, грађански немири, недовољна свест, неповерење и оклевање за вакцинацију су у неким случајевима проузроковали епидемију и у развијеним и у земљама у развоју.
Тако је, на пример, у Сједињеним Америчким Државама забележен 791 случај, што је шестоструко повећање од 2017 до 2018. године.
Епидемија се недавно појавила у државама Њујорк и Вашингтон.