Станислав Клишанић Дека, председник новосадског ШК „Даме“: Стварамо и негујемо шампионе
Један од најактивнијих клубова у Новом Саду свакако је шаховски клуб „Даме“, а његов председник Станислав Клишанић (78), међу шахистима од миља назван Дека, већ годинама улаже огромно време и труд да овај млад клуб постане препознатљив, посебно у женској и кадетској секцији.
Клуб ових дана припрема и традиционални Осмомартовски турнир шахисткиња, те смо разговарали са Клишанићем о томе како је текао развојни пут ШК „Даме“ и какви су планови за будућност.
Када је основан ШК „Даме“ и како сте дошли на ту идеју?
„За шах ме је посебно заинтересовала моја унука Станислава Недељковић, која се од малих ногу бави овом древном игром. Гледајући како Станислава, поред одличног успеха у школи, постиже и шаховске, пожелео сам да јој омогућим да брже напредује и да има клуб у коме би сваког дана могла да игра шах. Тако се родио шаховски клуб „Даме“ 20. новембра 2011. године, а у њему је до данас изникло много талентованих младих шахиста.“
Колико клуб има чланова и у којим лигама се такмичи?
„Клуб сада броји преко 30 чланова и с поносом можемо рећи да су сви веома млади и перспективни. Најмлађи се такмиче у Новосадској лиги и пружају одличан отпор много старијим и искуснијим играчима, а женска екипа већ годинама успешно наступа у Другој лиги Србије за жене – група Војводина.“
Ко су најистакнутији појединци у клубу и који су њихови највећи успеси?
„Најуспешнији играчи су младе наде новосадског шаха, већ афирмирсани кадети чак и на међународном нивоу: Андреј Љепић, Ања Јовановић и Лазар Давидов. Они су својим шаховским достигнућима завредели да се са њима направи посебан интервју, али истаћи ћу само најзначајније – Андреј и Ања су више пута били прваци Војводине и Србије, Лазар је био вицешампион Војводине и делио друго место на Првенству Србије, а сви троје имају и неколико веома успешних наступа на Светским и Европским кадетским првенствима. Посебно треба издвојити изузетан успех са Европског првенства за кадете у Мамаји уРумунији, 2017. године, када се Андреј Љепић у веома јакој конкуренцији нашао на деоби трећег и четвртог места, а према додатним критеријумима био четврти.“
Шахиста и уметник у души
Поред љубави ка шаху Клишанић је био део некада популарног новосадског бенда.
„Преко 20 година свирао сам гитару у бенду „Клистерси”, који је био веома популаран у Новом Саду. Готов свако вече смо имали свирке на игранкама и тако пропутовали скоро читаву бившу Југославију. Посебно ми је остало у сећању гостовање на Златибору, када сам имао прилику и да одиграм симултанку са чувеним Димитријем Бјелицом, који је том приликом промовисао једну од својих шаховских књига. Поносан сам на чињеницу да сам само ја, од преко 30 учесника симултанке, успео да победим Бјелицу и то ми је остало као једна од најдражих успомена за шаховском таблом“, истакао је Клишанић.
У клубу се много пажње поклања и раду са младима. Ко је задужен за тренажни процес и када се одржавају часови шаха?
„Већ неколико година велемајстор Горан Косановић у оквиру клуба има своју школу шаха, у којој су и стасали prеthodno поменути шампиони. Поред Косановића, с децом ради и ФИДЕ мајстор Иван Титов, а у плану је да свој тренерски рад у клубу чим дипломира започне и Станислава Недељковић, која је сада потпредседник клуба, национални судија и тренер. Часови се одржавају два пута недељно за напредније полазнике, а за почетнике се организују бесплатне шаховске радионице сваке суботе од 14 до 16 часова, које редовно посећују и деца из Дечијег села у Сремској Каменици.“
Већ годинама су трошкови рада клуба готово искључиво на вашим плећима. Да ли имате помоћ Града или Покрајине?
„Све издатке неопходне за нормално функционисање клуба плаћам од сопствених средстава, али морам да истакнем да су Град Нови Сад и АП Војводина неколико пута до сада финансијски подржали наступе наших кадета на Светским и Европским кадетским првенствима, на чему смо им изузетно захвални и родитељи ове талентоване деце и ја као председник клуба.“
Када ће бити одржан традиционални Осмомартовски турнир шахисткиња и каквог карактера ће бити тај турнир?
„Традиционални Осмомартовски турнир, ове године под називом „Цвет за даме и дамице“, биће одржан у суботу 9. марта, с почетком у 10 часова, у просторијама клуба на Тргу Марије Трандафил број 11. Биће организована три одвојена турнира – главни, за даме, у девет кола с темпом игре од пет минута по играчици, и два за дамице (једна група од првог до четвртог разреда и друга од петог до осмог разреда), у шест кола и с темпом игре од 10 минута по играчици. Котизација за учешће се не плаћа, а све такмичарке ће добити пригодне награде. Турнир се организује уз подршку Шаховског савеза Војводине, а отвориће га председник ШСВ Зоран Станимировић. Пријаве ће бити могуће и на лицу места, најкасније пола сата пре почетка турнира.“
Женска екипа ШК „Даме“ већ годинама је у самом врху војвођанског шаха. Да ли имате амбицију да заиграте и у Првој лиги Србије за жене?
„Свакако да нам је жеља да се нађемо у друштву 12 најбољих женских клубова у Србији и мислим да смо као клуб сазрели за такав подухват, али би за тако нешто била неопходна подршка спонзора, како би се у екипу довела још једна квалитетна шахисткиња. Тренутно за клуб са успехом наступају Станислава Недељковић, Татјана Петровић и Ања Јовановић.“
Какви су планови клуба у предстојећој сезони? Да ли ће бити организовани још неки турнири?
„Поред Осмомартовског, у плану су још три турнира: најпре у априлу Ускршњи опен рејтинг турнир, отворен за све заинтересоване шахисте, затим за чланове клуба рејтинг турнир Првенство клуба, а у новембру нас очекује и Рођендански рејтинг турнир клуба, са великим бројем учесника и богатим наградним фондом“, закључио је Клишанић.
И. Узелац