Цезар на трону првог гуска Светског првенства у Мокрину
МОКРИН: Гушчарски трон на 33.Светском првенству у надметању гускова у Мокрину освојио је Цезар, власника Александра Малуцкова из овог севернобанатског места.
Цезар се у финалном окршају показао спремнијим и вештијим, па је бодрен својим јатом надјачао лањског победника и двоструког шампиона „Гусанијаде“ Маргитареса Милорада Ристића.
Окршај пернатих витезова наоштреним кљуновима и шопањем крилима, који је у Улици Васе Стајића окупио бројну публику, потрајао је 17 минута и 45 секунди, када је Цезар тријумфално натерао Маргитареса да подвије реп. Маргитарес је прошао окрвављеног кљуна и понеког пера мање него пре окршаја, па је Цезару и његовом власнику Александру Малуцкову припао победнички пехар.
Гусан Цезар пре три године дошао је у посед власника средњошколца Александра Малуцкова, а име му је дао из школског uybеnika, по чувеном римском војсковођи.
- Тата и брат су пре три године донели у домаћинство гуска, а ја сам у том моменту учио историју, припремао се за контролни. Питали су ме како да га назовемо и у том тренутку прочитао сам име славног војсковође Гаја Јулија Цезара. Тада ми је пало на памет да би такво име пристајало нашем гусану - открио је Малуцков како је гуску наденуо име, потајно се надајући да ће стасати у шампиона.
Маргитарес има мокринско гушчарско порекло, али се излегао у јужнобанатском селу Маргита, па је по том месту добио име, а враћен је у завичајни Мокрин када је имао годину дана. До шампионског трона његов власник Милорад Ристић довео га је најпре 2015. године, другу титулу освојио пре годину дана, у међувремену је још једном стигао до финала, а овог пута иако је у предтакмичењу испољио издржљивост и супериорност, у походу на трећу титулу намерио се на Цезара.
Ове сезоне надметања у Мокрину почела су половином децембра уз учешће око 130 гускова у сениорској конкуренцији, као и у конкуренцији двогодаца и младића, а најспремнији су стигли до финала. У конкуренцији двогодаца победник је гусак Арпад, Жељка Радаковића, а у узрасту младића од годину дана победу је однео Станко, Вујадина Мишћевића.
Домаћини и организатори из удружења „Бело пере“ су се потрудили да програм употпуне са шест ревијалних борби гускова, прилику да представе производе и услуге имали су донатори манифестације и произвођачи пољопривредне механизације. Надметање гускова у Мокрину се одржава од 1986.године и званично није одржано само једне сезоне, због епидемије птичијег грипа. Јединствену мокринску манифестацију званично је регистровао и Унеско. Председник Удружења „Бело пере“ Живица Терзић напомиње да учешће на овој манифестацији за гушчаре није само ствар престижа власника гускова, него је она нешто више.
- Овом манифестацијом промовишемо гушчарства, које није развијено као некада, јер је неоправдано запостављено, али се у нашим домаћинствима ипак солидно одржава. Посебно смо поносни на дефиле најпознатијих примерака гушчије врсте, које се овим приликама представљају широј публици - наглашава Живица Терзић, истичући да је лепо што је Мокрин постао чувен широм света по надметању гускова и такмичењу у фарбаним ускршњим јајима.
А да су мокрински гускови и гуске дуговечни потврђују легендарни троструки шампион Ацика, власника Александра Адамова, који има 19 година, док се гуска Четкица из јата Драгана Барбата добро држи иако има 22 године. Ацика и Четкица су понели признања као најстарији гусак и гуска, а најлепше је било јато Бранислава Ђомпарин.
М. Митровић
Фото: М. Митровић