Атина: Протест због Преспанског споразума, сукоби и сузавац
АТИНА: У Атини је испред зграде грчког парламента почео протест против Преспанског споразума о промени имена Македоније, а већ на почетку окупљања дошло је до сукоба између демонстаната и полиције, која их је сузавцем растерала са степеништа на улазу у парламент.
Окупљенима се обратио бивши грчки премијер Антонис Самарас, с речима: “Протестујемо ради оног за шта знамо да је праведно, преноси “Катимерини”, подсећајући да Самарас одувек заступа “тврд” став у погледу имена Македоније.
Организатори су се надали да ће број демонстраната данас премашити 600.000, али је за сада њихов број мањи, преноси грчки лист.
Организатори су најавили да ће 3.000 аутобуса допутовати из северне Грчке, али је полиција нешто после 14 сати саопштила да је само 300 аутобуса на путу ка Атини.
Још 60 аутобуса се ка грчкој престоници креће из правца Пелопонеза, наводи “Катимерини” позивајући се на информације са рампи за наплату путарине.
Демонстранти су се окупили испред зграде грчког парламента за који се очекује да сутра почне расправу о ратификацији и да до петка гласа о томе, преноси АП.
Они протестују због Преспанског споразума који су Грчка и Македонија потигле у јуну прошле године, а који изискује да бивша југословенска република промени име у Северна Македонија, а да заузврат Грчка више не поставља препреке на путу те земље ка придруживању НАТО.
Ципрас: Ратификација Преспанског споразума патриотска дужност
АТИНА: Грчки премијер Алексис Ципрас сматра да је Преспански споразум историјски споразум и за Атину и за Скопље и поручује да ратификација договора представља патриотску дужност.
Ципрас је, у данас објављеном интервјуу за грчки лист "Авги", оптужио лидера највеће опозиционе странке Нове демократије Киријакоса Мицотакиса за обмањивање јавности и опасно поигравање са екстремном десницом и политиком мржње ради добијања привремене користи на изборима.
Интервју са грчким премијером објављен је на дан протеста у Атини због Преспанског споразума, а Ципрас је тим поводом рекао да у демократском друштву грађани имају право на мирне демонстрације и да о томе нема преговора.
Ципрас је, међутим, нагласио да се уопште не слаже са ставовима да је фашиста свако ко је против Преспанског споразума.
"Верујем да је дужност свакога да изолује екстремистичке групе која ће покушати да манипулишу тим скупом и да се клоне слогана мржње. Имали смо доста грађанске мржње у историји ове земље. Конфронтације треба решавати аргументима и дијалогом", поручио је Ципрас, пренела је агенција АНА.
Ципрас је говорио и о односу са Паносом Каменосом, лидером странке Независни Грци који је поднео оставку на место министра одбране.
"То је било искрено партнерство. Моја осећања ће увек бити пријатељска без обзира на политичка сукобљавања и верујем да ћемо и даље водити заједничке битке. Ипак, верујем, а то сам му и рекао, да је направио погрешан избор", казао је Ципрас.