Фејсбук користи "10 Year Challenge" за унапређење скенирања лица?
Више од пет милиона корисника друштвених мрежа је до сада комбиновало фотографије из 2009. с фотографијама из 2019. године због изазова који је "обузео" кориснике овог месеца. Међутим, велики број људи одбија прихватити изазов уз тврдњу да Фејсбук има друге планове с фотографијама.
Према тврдњама и навођењима корисника, Фејсбук прикупља фотографије како би унапредио програме који се користе за препознавање и промену лица.
Прва особа која је споменула овај проблем јесте ауторка Кејт О Нил Кате која је имала интересантну објаву на Твитеру, пише Кликс.
"Ја, пре десет година: Вероватно бих учествовала у изазову који се врти по Фејсбуку и Инстаграму. Ја сада: Размишљам како се сви ови подаци могу искористити за развијање програма и алгоритама за препознавање начина на које лице стари", написала је на свом Твитер налогу.
Она је додала да се овај изазов врло лако може протумачити као потреба Фејсбука да прикупи што више информација за своје експерименте.
"Чак и ако овај изазов нема никакве везе с тим, не можете негирати да се у протеклих неколико година велике компаније играју с нама и кроз глупости извлаче битне информације о нама. Само се сетите шта је Фејсбук радио с подацима који су требали да буду заштићени", написала је.
Њујоршка професорка Ејми Веб тврди како људи постављањем фотографије на Фејсбук пружају одличну подлогу програму који треба да се развија и препознаје лица.
Фејсбук се огласио о овом питању, наглашавајући да је изазов почео из других разлога те да они немају никакве скривене намере у вези с њим.
"Ми нисмо започели овај изазов и он свакако користи фотографије које су већ на Фејсбуку. Ми не добијамо ништа од овога, а свакако можемо укључити опцију препознавања и скенирања лица кад год желимо", навели су у саопштењу.
Иако је Фејсбук покушао оповргнути гласине, многи још увек гасе своје профиле преплашени ранијим крађама и незаконитим прикупљањем информација.