Познати НХЛ тренер Роби Гланц одржао хокејашки камп у Новом Саду: У Србији има много талената
Протекле седмице гост Новог Сада био је познати НХЛ хокејшаки стручњак за технику клизања Роби Гланц, који је у леденој сали СПЦ Војводина, у организацији клуба НС Старс, одржао четвородневни камп у пауер скејтингу.
Око 30 полазника имало је прилику да научи различите технике клизања, толико битног сегмента у хокејашком спорту и, утисак је, стекли су нова, веома корисна сазнања. Искористили смо прилику и попричали са овим стручњаком.
Шта је заправо пауер скејтинг?
„За различите људе то има различито значење, а за мене то је учење и развијање различитих техника клизања на леду за играче широм света“, рекао је Гланц.
„И не само то, на кампу сам презентовао правилан начин клизања и верујем да ће полазници наставити да се развијају у правом смеру, односно да сам успео да унапредим њихову технику и поставим основ за њено даље унапређивање.“
Да ли то значи и развијање експлозивне брзине код хокејаша?
„Наравно, то и јесте један велики и битан сегмент пауер скејтинга. Хокеј је изузетно брз спорт и захтева велику експлозивну брзину, а ми смо у оквиру кампа радили на њеном побољшању код сваког појединца, као и убрзавању њиховог тренутног брзинског стања.“
Веома је занимљиво то што сте, као НХЛ тренер, дошли у Србију, у којој хокеј на леду није на високом нивоу?
„Генерално, кад год имам слободне термине волим да дођем у Европу, као и друге делове света и да радим с младима. Прошле године у августу одржао са камп у Мађарској, у оквиру којег је радио и тренер из Србије Ненад Раковић. Он ми је предложио да дођем у вашу земљу и - ево ме. Уверио сам се да овде има пуно талентованих дечака и јасно је да треба додатно радити с њима и даље развијати њихове хокејашке способности и вештине. Уопштено, приметио сам да имате пуно клинаца који воле спорт, а они повлаче и остале своје вршање да се баве кошарком, фудбалом, па и хокејом на леду. Ту чињеницу треба искористити и даље је развијати. Жао ми је једино што су млади из Београда кренули у школу и нису могли да долазе на тренинге у Нови Сад, јер сам сигуран да би камп био знатно масовнији да су и они могли да му присуствују.“
Да ли волите европски хокеј?
„Да, чак га веома волим, иако је за нијансу другачији од оног који се игра у САД и Канади. Највећа разлика је у димензијама самог клизалишта, које је у Европи веће и захтева нешто другачију припрему играча. Ипак, у основи, хокеј је - хокеј, где год да се игра, а разлике о којима причамо су само у нијансама. Био сам и у Русији, Словачкој, Чешкој и имао прилику да се уверим колико талентовне деце за наш спорт овде има, а посебно се то односи на Шведску, која је право врело талената. У Америци је предност то што је НХЛ лига изузетно популарна, у њој играју највеће звезде светског хокеја, па, самим тим, деца имају прилику да се угледају на своје идоле и веома рано почињу да се баве овим спортом“, рекао је Роби Гланц, стручњак који ради и као коментатор на НХЛ ТВ каналу, највећем ове врсте у свету.
А. Предојевић