Усвојен буџет Новог Сада: Баланс између капиталних и социјалних улагања
НОВИ САД: Скупштина града усвојила је већином гласова буџет Новог Сада за 2019. годину у износу од 25.963.389.927 динара. Градоначелник Милош Вучевић је за скупштинском говорницом истакао да је буџет социјално одговоран и развојни, те да су за Новосађане одличне вести како добро се пуни градска каса.
Буџет нам даје за право да будемо реални и умерени оптимисти, а најважнији показатељ добрих економских кретања у Новом Саду јесте чињеница да је реални буџет за 2019. годину, већи за 7,8 одсто, односно за 1,6 милијарди динара у односу на предлог буџета за 2018. годину, истакао је Вучевић додавши да је то „нешто што треба да радује све у Новом Саду и то је заслуга Новосађана“.
Говорећи о структури буџета, градоначелник Милош Вучевић навео је да је буџет избалансиран између капиталних и социјалних улагања и давања.
Тако, 31,5 одсто буџета иде на капиталне пројекте, а остатак иде на различите подршке у свим сферама живота. Добро је што смо успели да смањимо текуће субвенције за преко 50 одсто, добро је што смо успели да смањимо специјализоване уговоре за 14 одсто, а с друге стране да повећамо издвајања за социјалну и дечију заштиту, изјавио је Вучевић нагласивши и да је дошло до „озбиљног повећања“ улагања у образовање и културу.
Обезбедили смо новац да наградимо најбољих 50 ученика у Новом Саду и да посете Крф и да виде део наше историје, да можемо и на тај начин да им покажемо да имају подршку свог града. Такође, субвенционисаћемо боравак у приватним вртићима за 2.800 малишана, што је за 300 више него ове године, рекао је Вучевић, надовезваши се да поред повећања од 140 милиона у социјалу, ретко који град може да се похвали са 7 одсто већим буџетом за културу.
Prеthodno, одборничка група Демократске странке и део опозиције напустили су заседање, незадовољни, како су рекли, начином на који је председник Скупштине града Здравко Јелушић водио седницу и расправу, те им онемогућио да се упусте у расправу. У изјавама новинарима представници највећих опозиционих одборничких група, ДС-а, СРС-а и ДЈБ, критиковали су различите аспекте буџета.
Говорећи о инвестицијама, градоначелник Вучевић навео је нека од значајнијих планираних улагања, као што су изградња приступних саобраћајница и завршетак новог друмско-железничког моста, комунално опремање Југовићева, изградња продужетка Булевара Јована Дучића, реконструкција улица на Подбари, улица Марка Миљанова и Јована Храниловића, изградња Сентандрејског пута...
Осам милиона евра коштаће изградња нове црпне станице код Кванташа, док се судбина зграде Радничког још не назире, мада, по Вучевићу, постоји интересовање међу инвеститорима.
Он је поновио и да је планирано да се пројектују две јавне гараже: у Шафариковој улици и код Бановине, те да се уради пројекат партерног уређења дела градског језгра (Трг слободе, Позоришни трг, улица Краља Александра, Модене...), додавши да би ове године из ребаланса могла да почне и реконструкција појединих делова градског језгра.
Вучевић је подсетио и да је градска власт наменила новац за уређење дечијих и спортских игралишта, комунално опремање нове зграде РТВ-а, канализацију у сливу улице Баја Пивљанина на Клиси, у делу Ветерника, Руменки и за пречистач отпоадних вода у Бегечу.
Између осталог, наредне године требало би да буду изграђене још две културне станице за Европску престоницу културе, а биће пројектована и КЦ на Новом насељу...
Он умногоме личи на онај прошлогодишњи. Доноси се изван законског рока за доношење буџета, локална самоуправа требало је да пређе на привремено финансирање. Осим тога, у великој мери преписан је списак лепих жеља од прошле године, који се онда у току године ребалансима коригује, став је шефа одборничке групе „Доста је било“ Александра Бујића.
Чињеница је да ће Нови Сад имати огромна средства на располагању, међутим огромна средства нису последица неке ванредно велике привредне активности, него су у првом реду последица акумулације огромних средстава која су нагомилана у prеthodnom периоду, у првом реду због катастрофалне реализације капиталних расхода. Дакле, новац у Новом Саду није проблем, новца има, међутим недостаје јасан и прецизан план како да се троши и наше мишљење је да је кључан проблем што недостаје идеје, амбиције, креативности и енергије у Граду Новом Саду. У буџету за наредну годину не постоји ниједан нови, захтеван, скуп пројекат који је потребан Новом Саду, који би реализацију целокупног буџета подигао на један задовољавајући ниво, рекао је шеф одборничке групе Српске радикалне странке Ђурађ Јакшић.
И његов колега из ДС-а др Вељко Крстоношић сматра да буџет представља списак лепих жеља, те да не доноси ништа ново.
До краја заседања одборници су гласали о 82 тачке дневног реда, међу којима је највише било програма и планова градских предузећа и установа.
С. Крстић