Карловачки малишани организовали Новогодишњи вашар
Вече уочи почетка зимског распуста ученици нижих разреда Основне школе „23. октобар“ у Сремским Карловцима са својим учитељима приредили су Новогодишњи дечји вашар у центру, који је привукао велики број посетилаца.
Дрвени киосци који служе за продају сувенира и производа домаће радиности те вечери испунили су ручни радови ученика од првог до четвртог разреда, које су они продавали, а зарађени новац у договору са Саветом родитеља употребиће за нешто што им је потребно.
„Од ове године предузетништво је као појам уведено у школе, па смо стога дошли на идеју да традиционални школски новогодшњи вашар реализујемо у центру“, рекла је наставница Олга Кумовић.
Деца су била одушевљена том идејом и све схватају много озбиљније будући да су изван школе. Циљ свега што на том плану чинимо у школи јесте да деца науче шта је предузетништво, да им оно постане блиско и остваре сарадњу са локалном заједицом и родитељима, као и да сазнају да могу своје идеје да остваре тако што ће бити креативни и успешни.
Према речима учитељице Иване Савић, њени ђаци су неуморно две седмице правили предмете које ће изнати на продају, а међу њима су били новогодишњи украси, магнети, колачи које су са родитељима код куће испекли, јелке, честитке... Приликом израде користили су углавном природне материјале, као и оне погодне за рециклажу.
„На овај начин деца увежбавају и комуникацију са одраслима, сналажење у условима који су специфични, јер је реч о ситуацијама које нису за њих свакидашње“, казала је Ивана Савић.
Цене су одредили одрасли, али је било дозвољено и ценкање.“
Основци су прексиноћ и китили јелку испред Богословије. За добру забаву постарали су се чланови школског рок бенда под управом Бобана Yеvеrdanovića, а придружио им се и ђачки хор којим је дириговала наставница Ружица Морошев.
З. Милосављевић
Пројекат „Јавни интерес у Сремским Карловцима“ реализовала је „Панонија медиа“ у сарадњи са „Дневником“. Ставови изнети у овом тексту нужно не узражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат