Ниво искоришћености средстава ЕИБ-а 85 одсто
НОВИ САД: Ниво искоришћености средстава које је Европска инвестициона банка (ЕИБ) одобрила за разне пројекте у Србији износи око 85 одсто, што је релативно добар просек, каже директорка представништва те банке за западни Балкан, Дубравка Негре.
Оно што је највећа погодност пословања са ЕИБ јесте то да Влада Србије не плаћа пенале на неповучена средства, а нема ни затезних камата. Наравно, то је само случај када говоримо о сарадњи са јавним сектором и државом, изјавила је Негре за Магазин бизнис.
Како објашњава, иако је банка, ЕИБ је непрофитна институција, финансирана из буџета земаља ЕУ и гаранција Европске уније.
Отуда и посебан положај ЕИБ-а у односу на друге међународне финансијске институције. То што нема ''пенала'' на неповучена средства, чини целу инвестицију финансијски прихватљивијом и повољнијом, навела је.
Као посебну предност истиче то да ЕИБ не напушта регион када он постане политички "стабилнији", и поручује да се њихове инвестиције неће смањити током и након процеса придруживања, већ напротив.
Замољена да сумира конкретне резултате Берлинског процеса, ороченог на четворогодишњи период који истиче крајем 2018, Негре је подсетила да је на самиту ЕУ и земаља западног Балкана у Софији потписан Меморандум о разумевању, у присуству председника ЕИБ-а Вернара Хојера и председника Србије Александра Вучића, у којем ЕИБ намерава да уложи милијарду евра за различите пројекте повезивања, од инфраструктуре до дигитализације али и за финансирање приватног сектора.
На самиту у Бечу најављено је близу 200 милиона евра како би се подржао развој западног Балкана кроз платформу WBIF (Western Балкан Инитиативе Framework), која обухвата новац ЕУ и других банака ЕИБ-а, ЕБРД-а, ЦЕБ... Резултати су значајни, а будући да је реч о капиталним пројектима, није могуће да се у тако кратком року и започну и заврше.
Прецизира да је само у 2018. години опредељено готово 17 милиона за регион.
Такође, потписали смо финансирање за пругу Ниш-Димитровград која ће повезати Србију и Бугарску. Од тога је 73 милиона кроз инвестиционе грантове ЕУ и 134 милиона зајма од ЕИБ-а... У наредној години планирамо да подржимо и гасну интерконекцију Србија-Бугарска уз значајну донацију ЕУ од близу 50 милиона евра, каже Негре.
Е. Дн.