Цуцић: Србија не користи гумене метке и жицу већ хапси кријумчаре миграната
БЕОГРАД: Комесар за избеглице Владимир Цуцић изјавио је данас да је Србија једина земља која не користи гумене метке, бодљикаву жицу и сузавац против миграната, већ хапси кријумчаре.
Он је то изјавио за РТС, поводом Међународног дана миграната."Код нас нема дугих цеви, сузавца, али се код нас хапсе кријумчари. Код нас се не дозвољава да се неко окористи том бедом", рекао је Цуцић.Он је додао и да се у Србији не осећа више ксенофобија као на почетку избегличке кризе, као и да су мигранти сада прихваћени као људи у невољи којима треба помоћи.
"Ја сам поносан на то како Србија реагује и поносан сам што је та ксенофобија која је у почетку била јако присутна у неким срединама, нарочито у оним које никада нису виделе мигранте, највећи проблем су имали они који никада нису видели мигранте. Сада тог проблема нема, они су прихваћени као људи у невољи којима треба помоћи", каже Цуцић.
Према Цуцићевим речима, Србија је једина земља на западноевропској рути која је од прошле године увела као обавезно похађање основне школе и предшколске наставе за мигранте.
"Дете не сме да губи право на школовање. Код нас деца мигранти иду у културно-уметничка друштва, учествују на кросу, у Сомбору је девојчица из Авганистана освојила друго место на кросу. У Босилеграду имамо Гинисову рекордерку у ходању на рукама. Живе као сав нормалан свет", рекао је Цуцић.
Комесар је казао и да у Србији тренутно борави око 4.500 миграната.
"Око 4.030 миграната се налази у нашим центрима, око 500 њих не жели да уђе у Центар јер настављају свој пут. Дошло је до пораста миграната у центрима јер им је отежан пут због хладноће", рекао је он и додао да у прихватним центрима има довољно хране.
Цуцић додаје и да мигранти немају устаљену руту већ се крећу свуда.
"Престали су да иду према Босни и Херцеговини јер је природа урадила своје, тешко је прећи и једну и другу реку. Обично иду преко Хрватске, Мађарске а сада и преко Румуније. Неки се враћају према Грчкој. Дакле, имају разнолики начин на који покушавају да се домогну, по њиховом мишљењу бољег и обећаног живота у некој од европских земаља", рекао је Цуцић.
Како каже, мали број миграната одлучује да остане у Србију, али постоји велики број људи који чекају да легално уђу у Европску унију.
"Неколико десетина миграната се определило у овом моменту да остане у Србији. Са друге стране постоји велики број људи, скоро 2000 који чекају да легално уђу у Европску унију. Укључују се у друштвени живот у оној мери колико им је то дозвољено. Живе као сав нормалан свет, јер знају да је пред њима још две године боравка у Србији", рекао је Цуцић.
Говорећи о информацији да је један мигрант у Аранђеловцу напао једног мештанина и нанео му тешке телесне повреде ланцима по глави Цуцић каже да треба вест проверити и ако се испостави као тачна - реаговати.
"Од 2014. године кроз Србију је прошло преко 1,5 милиона миграната. Имамо ситуацију да међу тих 1,5 милиона буквално није било два напада на домаће становништво. Обично је ситуација на жалост мало обрнута. Свакако да вест треба проверити и реаговати. Претпостављам да ће из МУП-а и Тужилаштва у моменту ако се вест испостави тачном реаговати брзо. Сматрам да мигранти нису опасност", закључио је Цуцић.