Србија постала пуноправна чланица ЦЕРН-а
БЕОГРАД: Србија је постала 23. пуноправна чланица Европске организације за нуклеарна истраживања ЦЕРН.
О томе је јуче одлучено у Женеви, где је резолуција Савета ЦЕРН-а усвојена једногласно, саопштено је данас из Владе Србије.Пуноправно чланство омогућава да студенти и професори из наше земље раде истраживања на светском нивоу у Србији, као и да наша привреда учествује у већем обиму на пројектима у ЦЕРН-у.
Ово је, како наводе у влади, важан дан за Србију и велико признање за наше научнике.Овом одлуком, Србија је, уз Израел, Швајцарску и Норвешку, постала четврта земља која није чланица ЕУ, а пуноправна је чланица престижне научне организације.
Чланство Србије у ЦЕРН-у биће формално потврђено након што Скупштина Србије и УНЕСКО, према установљеним процедурама, ратификују ову резолуцију. Званичан пријем Србије као сталног члана ЦЕРН-а биће уприличен свечаном церемонијом подизања српске заставе испред зграде ЦЕРН-а у Женеви, којој ће присуствовати највиши државни врх.
Иначе, премијерка Ана Брнабић је у септембру посетила седиште ЦЕРН-а у Женеви и представила реформе које Влада спроводи у области науке и образовања. Србија је постала стална чланица, а да ни све земље ЕУ нису приступиле ЦЕРНУ.
Најближа сталном чланству је Словенија, која има статус придруженог члана, какав је prеthodno имала и Србија.Како се истиче, поред подизања квалитета научних истраживања, приступа најновијој научној опреми и технологијама, као и преношења искуства и знања, чланство у ЦЕРН-у утицаће на спречавање одласка образованих младих људи из Србије.
Наши истраживачи равноправно ће учествовати на свим конкурсима ЦЕРН-а, од финансирања пројеката научне изврсности, редовних летњих школа за студенте и дипломце, докторских и постдокторских стипендија, до финансијске подршке за научне специјализације.
"Српска привреда имаће значајну корист од чланства, обзиром на то да ће наше компаније моћи у већој мери да учествују на свим тендерима које расписује ЦЕРН и тако се равноправно такмиче са светски успешним компанијама", наводи се у саопштењу у ком се додаје да ће стално чланство у Европској организацији за нуклеарна страживања бити додатни подстицај за оснаживање домаће науке.
Подсећа се да од 1. јануара наредне године, у Србији почиње са радом Фонд за науку, који ће омогућити конкурентно финансирање научних истраживања и бољу повезаност науке и привреде.
"Улагање у иновативну инфраструктуру од 100 милиона евра значи изградњу научно технолошких паркова у Нишу и Новом Саду, проширење научно-технолошког парка у Београду, изградњу зграде ''БиоСенс'' института у Новом Саду као европског центра изврсности у дигиталној пољопривреди, лабораторијске ламеле Електронског факултета у Нишу, ''Дата центра'' у Крагујевцу, те изградњу нових зграда ФОН-а и Института за физику у Београду".
Додаје се да Влада Србије, уз запошљавање најбољих докторанада при факултетима и научним институтима у Србији, "системски подржава науку и ствара услове који ће омогућити нашим младим научницима да остану у земљи".
"Млади научници ће директно утицати на трансформацију српске економије засноване на инвестицијама у економију засновану на иновацијама, што је приоритетни циљ Владе Србије, јер представља развојну шансу Србије за 21. век", навопди се у саопштењу.
Чланство у једној од најпризнатијих научних организација у свету, резултат је напора Владе Србије за развој науке и модернизацију образовања у Србији.
Брнабић: Пуноправно чланство у ЦЕРН-у велика ствар
БЕОГРАД: Пуноправно чланство Србије у ЦЕРН-у је велика ствар, јер ће наши млади научници моћи да учествују у свим истраживањима и експериментима, изјавила је данас премијерка Ана Брнабић.
Србија је постала 23. пуноправна чланица Европске организације за нуклеарна истраживања ЦЕРН, једногласним усвајањем резолуције Савета те организације јуче у Женеви.
Брнабић је на скупу у Привредној комори Србије поручила привредницима да ће и они сада моћи равноправо да учествују на тендерима ЦЕРН-а, "од најмањег шрафа до сложених механизама који се користе".
"Нису ни све земље ЕУ чланице ЦЕРН-а, ниједна бивша републике СФРЈ. То је велика ствар. Трудили смо се да то постигнемо", рекла је Брнабић.
Она је додала да ту одлуку треба да рафитикује Скупштина Србије.
Говорећи о напретку Србије и сарадњи са међународних организацијама, Брнабић је додала и да је данас потписан Меморандум о сарадњи са Светским економским форумом.