Пелегрини: Словачка изричито против војске Косова
БРАТИСЛАВА: Словачка се изричито противи транформацији косовских безбедносних снага у оружане снаге, поручио је данас премијер Словачке Петер Пелегрини.
Он је на конференцији за новинаре после сусрета са српском премијерком Аном Брнабић, нагласио да његова земља и даље снажно подржава територијални интегритет Србије и да се њен став по питању једнострано проглашене независности Косова - не мења. Дијалог видимо као једини пут, поручио је он. На питање новинара шта ако се обистине претње Приштине и буде формирана тзв. Војска, он каже:
"Ситуација је веома сложена. Словачка је чланица НАТО и мислим да је и позиција Алијансе у вези с тим питањем негативна. Зато мислим да ће једнако снажан став показати и Алијанса, а то је став и међународне заједнице и ЕУ.
Словачка ће искористити своје инструменте у ОЕБС за решавање овог питања."Како је рекао, Приштина мора да добије јасан сигнал да ако буде повлачилс кораке против међународног права и ако буде нарушавала мир и стабилност у региону не може да рачуна да ће бити поштован партнер у Европи.
"Неопходно је да позовемо Приштину да се повуку од ових једностраних и пре свега неуставних корака. Нико не би желео да Србија буде приморана да својом војском брани угрожено становништво на Косову.
Жао ми је што тренутно изгледа да Приштина нема интерес за мирно решење и што, и у погледу политике, видимо тежњу напетости и даље ескалације", закључио је Пелегрини.
Брнабић је рекла да је Пелегринија упознала са тешком ситуацијом у којој се Србија налази, о "тешком новембру", таксама које је увела Приштина и огромној забринутости Београда због најава о формирању тзв. војске.
"То сматрамо највећом и најдиректнијом претњом миру и стабилности у региону. То нису европске вредности. Ми желимо у ЕУ, то је место где треба да буде цео Балкан, и опредељени смо за дијалог", истакла је она.
Замолила је, како каже, Словачку да утичу у ЕУ да се вратимо дијалогу а не да подижемо баријере. "Захвални смо и на ставу о тзв војсци", додала је премијерка. Брнабић је подсетила да је Словачка једна од пет чланица ЕУ која не признаје независност Косова и да је ЕУ захваљујући томе статусно неутрална.
Брнабић: Радићемо заједно да Ковачица уђе на листу Унеско-а
БРАТИСЛАВА: Председница Владе Србије Ана Брнабић отворила је данас у Братислави, заједно са словачком министарком културе Љубицом Лашаковом, изложбу више уметника наивног сликарства из Ковачице.
Брнабић се захвалила свим појединцима чијим је ангажовањем изложба отворена, истакавши да ће помоћи да стваралаштво Ковачице буде уврштено на Унескуову листу културне баштине у току наредне године.
Нема земље на планети која не би пожелела Ковачицу, али она је само једна захваљујући словачкој националној мањини, рекла је она.
Како је истакла, у 20. Веку министарства силе за једну земљу била су министарства полиције и војске а за паметну земљу у 21. веку то су министарства културе и образовања.
"Мислим да јесмо и да ћемо бити паметна земља и да ћемо још више улагати у образовање и културу. Одавде одлазим са јасним задатком и радићемо заједно да Ковачицу уврстимо у Унескуову листу културне баштине", поручила је Брнабић.
Поновила да је захваљујући словачкој мањини Србија лепсе и боље место за живот, јача и богатија.
"Трудићу се још више да поклоним пажњу словачкој националној мањини, како да наставе стваралаштво, како да се укључе у политички живот", додала је она, подсетивши да Србија има највећи број регистрованих националних мањина у Европи - 26.
Брнабић је у Књигу утисака уписала: "Хвала за системско сакупљање и чување наше заједничке културе и уметности од непроцењиве вредности. Хвала вам што чините Србију богатијом. "
Премијерка је тиме завршила више него успешну посету Словачкој и Чешкој током које је добила потврду снажне подршке европским интеграцијама Србије, даљем унапређењу билатералне сарадње, посебно на економском плану, као и разумевање и подршку за решавање ситуације на Косову после мера које је увела Приштина.
Она је у Братислави разгиварала са председником и премијером, Андрејом Киском и Петером Пелегринијем, а посетила је и Клијент центар словачког МУП.
Као и у Словачкој, премијерка је и у Чешкој имала разговоре са највишим званичницима који су протекли у конструктивној и пријатељској атмосфери.
Њу је у председничкој резиденцији у Ланима примио чешки председник Милош Земан, а на том састанку, иако то није по протоколу, у знак пријатељства две земље, уз чешку истакнута је и српска застава.
Брнабић је разговарала и са премијером Андрејом Бабишем и председавајућим оба дома чешког парламента.
Од посебног значаја било је потписивање Споразума о регулисању старог клириншког дуга Србије према Чешкој, чиме су, сложили су се сви, отворена врата за нову етапу у сарадњи две земље.
"То онда практично тера Приштину да седне за сто и да има подстицај да направи договор са Београдом како би сви у региону имали другачију будућност", рекла је она.
Брнабић истиче да не може да разуме позицију Приштине, да се Србима у 21. Веку забрањује штампа на матерњем језику.
"Иду празници а ми не знамо да ли ће Срби имати грејање или лекове и уместо да говоримо о будућности, иновацијама, да говоримо о оружју и војсци. То је за Србију неприхватљиво. Молим све у Европи да се вратимо разговорима и дијалогу.
Србија има највеци интерес за регионалну стабилност", рекла је она.
Како је истакла, Србију и Словачку спаја и то што Словачка поштује међународно право и правду и не прихвата једнострано проглашену независност Косова и по том питању има принципијелни став.
"Пренела сам Пелегринију захвалност српског народа. То нећемо заборавити, тај постојан став.
То што нам овако помажете омогућава нам да имамо дијалог о могућој дугорочној нормализацији односа са Приштином", рекла је она.