Прекогранични пословно-академски програм сарадње Србије и Мађарске
Нови Intеrrеg – ИПА прекогранични програм сарадње Мађарска – Србија под акронимом IkNNOnj, с идејом да успостави платформу за трансфер знања и технологије за подршку младим истраживачима и иноваторима у њиховој пословно-академској сарадњи, представљен је у Пословном инкубатору Нови Сад.
Вредност овог двогодишњег пројекта је око 408.000 евра и највећим делом га финансира Европска унија.
- За студенте из Сегедина велику мотивацију представља прилика да учествују у једном оваквом међународном пројекту, да раде са студентима из иностранства и да се с њима такмиче. Током реализације пројекта, студенти из Сегедина и Новог Сада имаће прилику да се упознају и успоставе корисну сарадњу – каже Енико Пито, пројектни mеnayеr пројекта с Универзитета у Сегедину.
По њеним речима, за студенте из Мађарске најпривлачнији је ИТ сектор, затим, ту су комуникационе технологије, дигитални маркетинг и све више, медицински уређаји.
- Циљ пројекта је и да се све ове гране повежу, да сви ти стартапи који настају буду мултидисциплинарни. Важна ставар у пројекту је да радним групама које се оформе пружамо менторску подршку. Ментори у пројекту су људи који су већ нешто урадили, тако да су ту, поред представника академске заједнице, и они с реалним искуством – објашњава Енико Пито.
По речима Иване Сабо, комјунити mеnayеra Пословног инкубатора Нови Сад, овај пројекат који је део ИПА прекограничне сарадње, има за циљ прављење платфореме за боље међсобно повезивање, како академских институција с обе стране границе, тако и привредника, односно малих и средњих предузећа која послују на бази иновација.
Пословни инкубатор Нови Сад, 2010. године основали су Град Нови Сад,тада Фонд за промоције инвестиције Војводине, сада Развојна агенција Војводине, Факултет техничких наука Универзитета у Новом Саду и Јавно комунално предузеће „Информатика“ из Новог Сада. Пословни инкубатор је од тада подржао разавој више од 60 стартапа. Данас у тим фирмама ради више од 350 инжењера.
- Утврдили смо да имамо исте проблеме - млади истраживачи и иноватори који имају сјајне идеје за нове производе и процесе, немају довољно бизнис знања. Идеја је да им помогнемо да то науче кроз контакте с привредницима из малих и средњих предузећа. Такође, кроз серију тренинга биће оспособљени да сами стварају своје стартап и спиноф компаније.
Учесници пројекта су, из Мађарске, Универзитет из Сегедина, Универзитет у Новом Саду и Пословни инкубатор Нови Сад.
- Пословни инкубатор је идентификован као сјајна спона између академске заједнице и привреде, а пошто у Сегедину тако нешто не постоји, идеја је да им ми кроз овај пројекат пренесемо наша знања и примере добре праксе – објашњава Ивана Сабо. - С реализацијом пројекта кренули смо у јуну ове године и на почетку смо кроз серију састанака и разговора идентификовали проблеме на обе стране. Направили смо затим свеобухватану анлизу услова за стварање стратапа, развили смо заједничку методологију тренинга. Испланирали смо такмичења у представљању стартапа у Новом Саду и Сегедину.
В. Црњански