Регистрована обољења слична грипу
Епидемиолошки надзор над грипом у нашој земљи почео је у октобру и трајаће до маја наредне године, а на основу тренутне ситуације, интензитет активности вируса је низак.
Регистрована су обољења слична грипу, а Институт за јавно здравље Војводине проследио је Дому здравља „Нови Сад” 9.400 доза вакцина против грипа за ову сезону, док је за целу Покрајину обезбеђено 55.000 доза.
– Појачан надзор над грозницом Западног Нила трајао је до средине новембра и укупно је регистровано 139 случајева – рекла је специјалиста епидемиологије др Смиљана Рајчевић. – Када говоримо о заразним болестима против којих се спроводи системска имунизација, у протеклом периоду регистрована су четири пацијента с малим богињама и 22 особе с великим кашљем.
По њеним речима, протекли месец од полно преносивих болести оболело је 30 особа, што је два пута више у односу на prеthodni. Највише је било хепатитиса Б и Ц, код њих 15, АИДС је установљен код две особе, ХИВ вирус је откривен код шест особа, генитална хламидијаза код две, а од сифилиса су оболеле четири особе, али лекари Института за јавно здравље Војводине оцењују да је број оболелих од тих болести вероватно и већи. У групи цревних заразних болести у протеклом месецу забележено је тровање храном узроковано салмонелом код 46 особа, а њих 29 имало је ентеритис узрокован кампилобактером.
Осморо оболелих од морбила
Последњи случајеви морбила у Војводини регистровани су у Јужнобанатског округу, где је било седморо оболелих током октобра, као и у Сремском округу, где је регистрован један случај болести овог месеца и где су још увек на снази мере пооштреног надзора.
– Што се тиче здравствене исправности воде за пиће из Фабрике воде и водоводне мреже ЈКП „Водовод и канализација”, од укупно 588 узорака, физичко-хемијска исправност утврђена је у 581, док је 580 показало микробиолошку исправност – рекао је специјалиста хигијене др Емил Живадиновић. – Здравствена неисправност воде за пиће утврђена је у два јавна бунара, и то „Снежна Марија”, где је вода и хемијски и микробиолошки неисправна, док је у води у бунару на Рибарском острву утврђена микробиолошка неисправност.
Када је реч о квалитету ваздуха, у Новом Саду су током октобра, вредности одговарале нормативима у погледу концентрације сумпор-диоксида, а када је у питању азот-диоксид, утврђено је прекорачење током шест дана.
И. Миклоши