Штрахе: Разумем Србију, али заступам аустријску политику
БЕЧ: Не сме се догодити да буду запостављени српски интереси, али ја не могу да водим српску, већ аустријску политику, каже аустријски вицеканцелар и лидер Слободарске партије Аустрије (ФПО) Хајнц-Кристијан Штрахе, у покушају да за Танјуг објасни промену свог става и глас Беча за чланство Косова у Интерполу.
Аустрија је, наиме, подржала пријем Приштине у Интерпол и то захваљујући подршци Штрахеове ФПО, иако је он само пар недеља уочи одлучивања у Интерполу српском министру спољних послова Ивици Дачићу обећао супротно.
Разговор са вицеканцеларом је вођен дан пре конференције Интерпола у Дубаију, а на понуду да накнадно прокоментарише оштре речи које му је упутио Дачић, после дебакла Приштине, изабрао је - да не одговори.
А на питање зашто је променио став, што му замера не само Београд, већ и велики број аустријских Срба, његових гласача, каже:
“Аустрија је признала Косово 2008. године када су владу чиниле Социјалдемократска партија (СПО) и Народна сранка (ОВП). Ми, ''slobodarci'', смо увек имали критички став и према признавању независности и према чланству Косова у Интерполу. Међутим, у влади смо морали да донесемо одлуку на основу мишљења експерата. У томе је одлучујући био став канцелара, а затим и Министарства унутрашњих послова, који сматрају да је чланство Косова у Интерполу важно у борби против прекограничног криминала”, рекао је Штрахе у интервјуу вођеном уочи гласања.
Влада, истиче, увек мора шире да сагледава ствари.
“Ја разумем позицију Србије, али је неопходно на основу експертизе, која се заснива на чињеницама, донети процену. Одлуке се морају доносити у зависности од случаја. Тако, на пример, када је реч о војсци Косова, то одбијам, а када се буде радило о чланству у Унеско треба ствар проценити, јер постоје отворена питања, оправдана критика када се имају у виду разарања и паљења српских цркава и манастира. Морало би да се проценити колико је рађено на њиховој обнови. Било је неког напретка, али не 100 одсто”, каже Штрахе.