Јоксимовић: Отварамо врата и видике где се налази новац ЕУ
БЕОГРАД: Циљ Владе Србије је да максимално апсорбује средства из фондова ЕУ, јер њихово коришћење на директан начин доприноси квалитету живота грајана и развоју целе земље, изјавила је данас министар за евроинтеграције Јадранка Јоксимовић и додала да надлежни зато отварају врата и видике локалним самоуправама где је новац и то бесповратан.
"Најлакше је тражити новац из буџета. Новца у буџету никада неће бити доста, зато нећемо и не смемо испустити могућност добијања новца из ЕУ фондова, али не зато што је то бесплатно већ зато што то директно значи развој земље, региона, локалне самоуправе, доприноси запошљавању, побољшању квалитета живота ...", рекла је Јоксимовић на Шестој националној конференцјии о прекограничној сарадњи на којој су уручене награде за најбоље пројекте у области очувања културног наслеђа.
Јоксимовић је подсетила да Србија као кандидат има седам програма прекограничне сарадње чији је циљ јачања поверења, солидарност, смањења неједнакости...
"Као министар и национални ИПА координатор настојим да локалним самоуправама отварамо и видике и врата где су средства, пре свега бесповратна - грантови, а не зајмови, који су износи и за које пројекте они могу бити опредељени", рекла је министарка.
Она је подсетила да је видљивост претпристипних фондова пре њеног доласка на чело Министарства била испод 10 одсто што је, како је оценила, било поражавајуће због развоја земље, а данас између 45 и 55 одсто.
"Сматрала бих се крајње неуспелим министром да за четири године нисам подигла видљивост и разумевање грађана да европски пут нису само апстрактне ствари већ и локални путеви, инфраструктура, културна и прекогранична сарадња, туризам .... који на дненвом нивоу побољшавају квалите живота грађана", рекла је министарка.
Она је подсетила да је између осталог у Пожаревцу у току надградња болнице за превенцију малигнитета у оквиру пројекта прекограничне сарадње са Румунијом.
Захваљући тим пројектима, како је навела, реконструисана је синагога у Суботици, која је друга по величини у Европи након оне у Будимпешти, Голубачка тврђава, а грађани су добили нове домове здравља, школе, канализационе и водоводне мреже.
Министарка је додала да је кохезиона политика, за коју Србија мора бити спремна, управо политика смањивања разлика, изједначавања стопе раста и развоја свих чланица.
Она је навела да је циљ Владе да спремно уђе у кохезиону политку ЕУ, а не да буде неспремна да користи милијарде евра које ће јој бити доступне, а које су биле доступне неким нашим суседима, који су постали чланице и чији је проценат искористивости био апсолутно недопустиво низак.
За пет до седам година креће нова етапа развоја
Министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић уверена је да ће европски пут Србије за пет до седам година резултирати чланством у ЕУ, након чега ће кренути нова етапа развоја државе, што је циљ Владе Србије.
Јоксимовић је на шестој Националној конференцији о прекограничној сарадњи, на којој су додељене награде најбољим пројектима у области културног наслеђа, рекла да је то реалан рок да Србија спроведе реформе и да ЕУ буде спремна за нове чланице.
"Прича о евроинтеграцијама је прича о миру, стабилности, добросуседским односима, коришћењу фондова, заједничком развоју, одрживом регионалном развоју, смањивању неједнакости - социјалних и економских, јер без тога свака прича губи смисао", нагласила је министарка.
Јоксимовић је додала да ће Србији за развој након приступања ЕУ бити на располагању кохезиони фондови и да ће Србија време до уласка у ЕУ користи за учење где су замке и проблеми са којима су се суочавале нове чланице.
"Не желимо да нам се као њима деси да не апсорбујемо велики део тих средстава преко кохезионе политке која је једна од најбољих и најзахтевнијих политика ЕУ", рекла је министар.
На скупу су говорили шеф другог сектора операције Делегације ЕУ у Србији Штефен Худолини и генерални директор Европске комисије за регионалну и урбану политику Симона Похлова
"Тиме би била нанета штета грађанима, одговорне владе и локане самоурпаве у тај процес морају да уђу озбииљно и пуним клапацитетом јер без тога све остаје празна прича. Све што не повучем је бачен новац, а на то нико нема права", рекла је она и додала да то што влада ради није само због Брисела и коришћења фондова већ за сваког грађана.
"Прича о евроинтеграцијама је прича о миру, стабилности, добросуседским односима, коришћењу фондова, заједничком развоју, одрживом регионалном развоју, смањивању неједнакости - социјалних и економских, јер без тога свака прича губи смисао", нагласила је министарка и оценила да ће Србија морати још више да ради на стабилном и одрживом путу ка ЕУ који ће за пет до седам година резултирати чланством, након чега креће нова фаза развоја.
Након излагања представника генералног директората за регионалну политику Европске комисије Симоне Похлове о потреби успостављања фонда којим би се додатно помогло локалним самоуправама и регионалним развојним агенцијама, Јоксимовић је изјавила да се нада да ће Министарство финансија и Развојна агенција Србије појачати средства локалним самоуправама за претфинансирање и суфинансирање пројеката, како би биле још спремније за учешће у пројектима програма прекограничне сарадње. Јоксимовић је објаснила да понекад јединице локалне самоуправе немају на располагању довољно средстава за учешће у суфинансирању пројеката прекограничне сарадње, те да би на тај начин могли да учествују у пројектима, а део средстава би био рефундиран из средстава ЕУ.