Одржани „Демократски дани“ у Ђурђеву
ЂУРЂЕВО: У оквиру пројекта „Демократски дани“, који су подржали Европска унија, Канцеларија Савета Европе и Министарство просвете, одржан је пригодан програм у Основној школи „Јован Јовановић Змај“ у Ђурђеву.
Учионице су претворене у станице, а у свакој од њих дешавало се нешто другачије, а ипак с истом темом – другарства и поштовања различитости. Ђурђевачка школа једна је од укупно 20 школа из Србије које учествују у овом пројекту, а једна од три из Војводине, поред Бечеја и Суботице.
Члан Општинског већа Жабља задужен за образовање Лазар Чонкић сматра да је пројекат „Демократски дани“ важан за унапређење образовања на територији општине Жабаљ.
„Локална самоуправа види велики значај у учешћу ученика у овом пројекту, јер су показали да знају да саслушају, а и имају прилику да буду саслушани и доказали су да у свим нашим различитостима треба да видимо значај нашег јединства и заједничког живота“, казао је Чонкић.
Основци су имали прилику да прошетају кроз учионице и на тај начин учествују у многобројним активностима, као што су радионица за борбу против насиља, радионица Дома за душевно оболела лица из Чуруга „Живот иза зидова“, да уче о страним језицима, различитим културама и кухињама. Осим тога, учествовали су у изради фигурица од глинамола, упознали су се са правима и заштитом животиња, а у фискултурној сали такмичили су се у спортским дисциплинама, док су они наклоњенији уметности уживали у игри драмске секције и у извођењу песама хора.
Општи циљ пројекта је подизање квалитета образовања подстицањем демократске културе, док су специфични циљеви подизање нивоа знања и свести међу наставницима, ненаставним кадром, ученицима и локалним заједницама о инклузивном образовању, као и оснаживање капацитета школа да отклоне предрасуде и дискриминаторски приступ према рањивим групама.
Директорка ове школе Вукица Петровић каже да је велико задовољство бити у тако одабраном друштву, иако је ово логичан наставак пројеката у којима је та школа до сада учествовала, а тичу се развоја инклузивне школе.
„Преко пројеката као што је овај ми унапређујемо квалитет и услове рада унутар школе и међуљудску сарадњу међу децом и наставницима, а такође утичемо да се праве вредности више цене и у оквиру заједнице у којој се школа налази“, истиче наша саговорница.
Ученици су уживали у разноврсном програму који је имао за циљ да их научи да поштују различитости и да цене другарство и пријатељство. Направили су хиљаду ждралова од папира, по легенди која каже да ће се ономе ко их савије испунити једна жеља, а управо ждрал има симболику која се појављује у многобројним различитим културама.
Текст и фото: М. Рашић
Пројекат „Акценат на Жабаљ” реализовала је „Панонија медиа“ у сарадњи са „Дневником“. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.