Скот: Америчка роба ни у Србији нема праведан третман
БЕОГРАД: САД и даље заговарају слободну трговину са светом, али већ 70 година чекају на једнакост и реципроцитет, изјавио је данас амерички амбасадор у Београду, Кајл Скот, и додао да ни у Србији роба из његове земље нема праведан третман.
"Чак и овде у Србији имамо неправедан трговински третман америчке робе. Циљ јесте да земља има добре односе са четири осе - Кином, Русијом, САД и ЕУ. Али, када погледамо какви су трговински односи, тешко је рећи да Србија на равноправан начин третира све партнере", рекао је Скот на Седмом Самита ЕУ - југоисточна Европа, о одрживом развоју за Балкан - Србија у водећој улози, у организацији лондонског Економиста.
Од више од 50 производа само пет, који се извозе из Србије у САД подлежу царини, док у обрутном правцу САД када извози у Србију плаћа за 30 од 35 производа, тако да је само пет ослобођено високих царинских тарифа, казао је Скот.
Амерички дипломата је као пример навео калифорнијско вино које се у Србији царини 30 одсто, док се за вина из Италије и Француске, како каже, уопште не плаћа царина.
"За амерички трактор Џон дир царинска тарифа износи 15 одсто у Србији, док се за увоз трактора из ЕУ не плаћа ништа. Да ли је фер да целе категорије пољопривредне производње немају приступ српском тржишту из безбедносних разлога, иако су многе научне студије показале да је америчка храна здрава", навео је Скот.
Додао је да су САД велика и моћна држава и да желе да буду пример другима и покажу целом свету да су посвећене слободној трогвини иако не добијају ниста заузрврат.
"Када је свет био на коленима након Другог светског рата, ми смо били последњи на ногама и док су се друге земље дизале на ноге полако су смањивале своје баријере, док смо ми то одмах урадили, седам деценија касније САД још увек чекају", навео је.Према његовим речима, председник Доналд Трамп има јединствен став у америчкој политици по томе што је спреман да стане на црту догмама и промени конвенционалан начин размишљања по том питању.
Трамп је, подсетио је Скот, рекао да све то што се дешава није праведно и да више САД неће дозволити то искоришћавање и да је спреман да преговара о старим споразумима."То не значи да смо променили став према слободној трговини и трговини, али она мора да буде праведна и реципрочна", нагласио је Скот.
Он каже да се за аутомобиле да САД када извозе аутомобиле морају да плате четири пута више, него што друге земље плаћају када извозе у САД.Подсетио је да Кина има велики суфицит већ деценијама према САД да је утврђено да Кина на разне начине субвеционише своје фирме у тој трговини, да се краде интелектуална својина и слично.
"Цео систем трговине је под притиском оне њене ружне стране. Ипак, верујемо у слободну трговину, али није довољно само да она буде слободна, већ мора бити и праведна и реципрочна", поручио је Скот.Он, такође, каже да цео живот једе говедину, како би то неки рекли, пуну хормона и да би волео да чује неки озбиљан доказ да то месо није здраво.
"Америчка говедина је једнако добра и конкурентна и треба препустити потрошачима да изаберу, а не да им Брисел диктира шта је здраво, а шта није", нагласио је Скот.Истакао је да САД имају стопу раста од четири одсто ове године иако су многи сматрали да је то немогуће, затим да запошљавање расте.
Каже да су САД 2009. имале више од 15 милиона незапослених и да су од тада отвориле 19 милиона нових радних места.
"Сада имамо 190.000 нових радних места месечно у просеку. Тако да смо у последњих осам и по година отворили више радних места него што имамо људи. Такође, берза постиже заиста рекордне резултате. Ми желимо да срушимо зидове који спречавају слободно тржисте, али у тој трговини мора бити правде", рекао је амбасадор Скот.