overcast clouds
0°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Стеван Новаковић обучавао ученике Балетске школе

15.09.2018. 12:30 12:30
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Ученици четвртих разреда Средње балетске школе с Одсека за савремену игру протекле седмице имали су прилику да у оквиру радионица уче плесну технику „Хортон” од балетског уметника Стевана Новаковића, рођеног Новосађанина, који се за ту прилику из Америке, где већ дуго година живи и ради, вратио у свој град. Осим те технике, Новаковић је ученицима донео и нови приступ плесу, начине размишљања, идеје, али је покушао и да на њих пренесе и страст ка балету.

Наставници и директорка Балетске школе су га позвали да знање и искуство, које је стекао у тој школи, али и многим балетским компанијама, универзитетима и плесним школама у Америци, накратко подели с ученицима, што је он с одушевљењем прихватио. Како каже, био је узбуђен што након 26 година, колико је прошло откако је отишао у иностранство, има прилику да врати нашој земљи оно што му је дала, а у исто време да донесе нешто што му је пружила Америка, у којој је одрастао и професионално се остварио.    

– Сам сам одлучио да им предајем технику хортон јер је она феноменална, посебно када се ради с ученицима који се враћају у кондицију или онима који још увек треба да развију одређене плесне технике – рекао је Стеван Новаковић, и додао да је та техника динамична, енергична и интензивна, те доста развијена. – Она се може предавати свуда и састоји се од сета вежби које имају своју намену и намеру. То је одличан тренинг за играча, у којем спозна своје тело у себи и у простору, а онда и с музиком.

Пошто су га ученици веома добро прихватили и били отвоворени према његовом начину предавања, Стеван је ангажован да за њих осмисли и групну кореографију, коју ће приказати на концерту Одсека за завремену игру у децембру, али и на великом годишњем концерту школе, који се традиционално сваке године одржава на Великој сцени Српског народног позоришта почетком марта. Осим тога, Стеван је позван да још неке време буде део колектива новосадске Балетске школе и предаје класични балет ученицима прве, друге и треће године Средње балетске школе.

– Волим да предајем све, а за мене ће то исто бити нешто позитивно, бавио сам се америчким класичним балетом, који има стварно неку другу динамику па ће бити интресантно како ће то испасти у овој школи, која користи традиционалну Ваганову технику – казао је Новаковић за наш лист.

Осим технике хортон, Стеван Новаковић је ученицима донео и нови приступ плесу, начине размишљања, идеје, али је покушао на њих да пренесе и страст ка балету 

Ученица Петра Касун нам је након завршене радионице открила да је, и поред тога што се већ сусретала с „Хортон” техником, доста тога научила од Стевана.

– Нови предавач нам је донео и освежење, нову енергију, то нам много значи јер усвајамо више нових ствари, није нам монотоно и дешава се нешто ново – казала је Петра, и додала да јој се Стеванов начин рада допада те да јој је драго што је имала прилику да сарађује с њим.

Осим ученика, радионицом Стевана Новаковића били су одушевљени и професори у тој школи. Међу њима је и Снежана Ађански, која нам је рекла да многа деца немају прилику да оду даље на школовање или на семинаре, а да им је нови предавач управо то донео.

– За нас је то било једно право, практично и веома поучно и богато стручно усавршавање које овде у Новом Саду немамо прилике да добијемо – казала је Снежана Ађански, иначе шефица Одсека за савремену игру у Балетској школи, и додала да је напредак ученика из дана у дан на радионицама био јасно видљив. – Мислим да такве радионице стручних предавача веома утичу, како на лични развој ученика и наставника, тако и на свеопшти напредак школе као едукативне институције. Стеван нам доноси једно свеже позитивно надахнуће и много добре енергије, што је можда и некако симболично и још више добија на значају у овој години у којој школа слави велики јубилеј – 70 година од оснивања, а Одсек за савремену игру 15 година.

Текст и фото: В. Бијелић

Пише:
Пошаљите коментар