Шарчевић с просветарима: Разредне старешине у 9. платној групи
НОВИ САД: Министар просвете, науке и технолошког развоја Србије Младен Шарчевић разговарао је с представницима репрезентативних синдиката у просвети о предлогу платних група и разреда у тој области који би требало да буду део Закона о систему плата у јавном сектору.
На састанку је договорено да разговори буду настављени у уторак, 18. септембра, а један од предлога ресорног министарства је да у деветој платној групи у првом разреду буду наставници с разредним старешинством, док би остали наставници предметне наставе били у осмој платној групи, у трећем разреду.
Према предлогу Министарства просвете, око 30.000 разредних старешина требало би да буде у платној групи 9.1. По основу отежаних услова рада у тој групи биће још 3.000 просветних радника. Осим тога, од 2019. године, постепено, на основу Правилника о стручном усавршавању и стицању звања наставника у ту платну групу и платни разред моћи ће да уђе до 25 одсто запослених у просвети.
Како је речено, корепетитори са седмим степеном стручности били би у осмој групи, као и секретари и библиотекари. Они би били изједначени с наставником предметне наставе без старешинства.
Шарчевић је оценио да је систем постављен позитивно и да мотивише, као и да нуди могућност напредовања.
Он је подсетио да основна делатност није једини критеријум за одређивање платне групе и оценио да је предложени модел одржив.
Састанку у Министарству просвете присуствовали су и министар државне управе и локалне самоуправе Бранко Ружић и државна секретарка Министарства финансија Јелена Танасковић.
Ружић је нагласио да је на свим састанцима министар просвете заступао управо интересе запослених у просвети.
Представници синдиката остали су при свом захтеву да сви запослени у просвети буду у деветој платној групи. Просветари траже да сви запослени у школама са седмим степеном стручне смене буду пребачени из осме у девету платну групу у којој су лекари опште праксе.
Подсетимо, првобитна, радна верзија Уредбе о платним разредима предвиђала је да већина просветних радника буде у осмом платном разреду, док би око 1.000 наставника који имају педагошка звања и раде у отежаним условима били у деветој платној групи. Председница Уније синдиката просветних радника Србије Јасна Јанковић рекла је да су најгоре прошли библиотекари који су сврстани у седми платни разред, те да инсистирају да и они буду у деветој платној групи.
На састанку је потврђено да су аргументи представника репрезентативних синдиката у одређеној мери прихваћени и уважени, речено је у саопштењу Уније синдиката просветних радника Србије које је потписала њихова председница Јасна Јанковић.
Како додаје, то наравно не значи да су сви њихови захтеви и прихваћени.
Овај месец ће бити кључан за нашу позицију у будућности, рекла је Јанковић.
Још увек се, додуше, не зна хоће ли и када бити најављеног штрајка и даљег скраћивања часова.
В. Ц.