У току дигитализација вредне музејске грађе у Врбасу
ВРБАС: Градски музеј Врбас од прошле седмице налази се у Википедији. Ову вест пренела је археолог –виши кустос у музеју Весна Гргуровић, наведећи да се тренутно у врбаском музеју дигитализује највреднији материјали.
Крајем маја код нас су били представници Министарства културе Србије и када су видели шта смо за пет година постојања урадили, предложили су да будемо укључени у програм којим се приближава најширој светској јавности садржаји којим установа располаже кроз ангажман википедијанца стажисте. Зато је сада код нас Википедијанац стажиста Оксана Мудри-Недић, Мала комета, која од 15. августа па до 15. септембра треба да дигитализује старе и ретке књиге, разгледнице, плаката и фотографија и да их постави на Викизворник и у Викимедијину оставу - истиче Гргуровић
Како наводи, стажиста ће организовати и обуке уређивања Википедије за запослене у Градском музеју. Овај програм спроводи Викимедија/Википедија, и Градски музеј у Врбасу је осма установа у Србији која је укључена у њега.
– Дигитализује се највреднији материјал Градског музеја и кроз слике и речи га представља веб посетиоцима установе, којих је из дана у дан све више –навела је Гргуровић. – Програм стажирања представља један од Викимедијиних пројеката који се први пут реализовао 2010. године у Британском музеју.
Википедијанац стажиста бира се из редова искусних Википедијанаца/Викимедијанаца и њихова улога је посредовање између ГЛАМ институција (галерије, библиотеке, архиви, музеји) и огранка Викимедије. Први Википедијанац стажиста у Србији обављао је праксу у Универзитетској библиотеци “Светозар Марковић” 2014 године. Од тада до данас реализовано је укупно десет програма у осам институција: у Ботаничкој башти Јевремовац, УНИЛИБ-у, Музеју у Смедереву, Народном музеју Лесковца, Историјском архиву Суботице, Музеју Југославије у два наврата, Музеју Војводине, а сада се реализује у Градском музеју Врбас.
Према речима Весне Гргуровић до сада су написани чланци о Градском музеју Врбас, знаменитим грађанима Врбаса Илији Милованчеву, Павлу Којићу, Карољу Сирмаију, затим о Музеју револуције у Врбасу, Добровољном ватрогасном друштво у Врбасу, Иси Секицки, Фридриху Лоцу, Јоханесу Вајденхајму, Бели Пехан, Археолошком локалитету Шуваков салаш-Клиса, Иштвану Ђенге, Милети Лесковац, Флори Шифлер, и допуњени већ постојећи чланци: Чарнок, о Јожефу Пехану и Гимназији "Жарко Зрењанин".
З. Делић
Пројекат „Правовремено информисање у Врбасу” реализовала је “Панонија медиа” у сарадњи са “Дневником”. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.