clear sky
-3°C
24.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9977
usd
111.7457
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Милион долара за пет докторанaда Универзитета у Новом Саду

30.08.2018. 14:24 14:33
Пише:
Фото: С. Шушњевић

Меквори универзитет у Сиднеју (Macquarie University) у Аустралији обезбедио је пет стипендија у износу од по 200.000 аустралијских долара за студенте докторских студија Универзитета у Новом Саду.

Од данас тече јавни позив Центра за стратегијске и напредне студије УНС за све заинтересоване да конкуришу, рекао је на конференцији за медије ректор УНС проф. др Душан Николић, истакавши да је овакав вид повезивања у обостраном интересу и да је то почетак важне и већ успешне сарадње. Како је ректор још рекао, Меквори универзитет је један од водећих светских универзитета који подржава Аустралијска влада као и око 300 компанија с којима сарађује, бавећи се како високом тако и примењеном науком.

Стипендија покрива повратну авиокарту, школарину у висини од 30.000 до 40.000 аустралијских долара по семестру (у зависности од научне области), као и трошкове смештаја, исхране и здравственог осигурања, за шта ће стипендистима бити исплаћен износ од 27.000 аустралијских долара, на годишњем нивоу.

- Меквори универзитет у поједином областима има најсавременије лабораторије у светским резмерама, које ће моћи да користе и наши докторанди - истакао је рекотор Николић, објаснивши да сем изванредних услова за рад онима који добију стипендије за студирање и боравак на Меквори уневерзитету, ова стипендија пружа и могућност упознавања с колегама као и учешће и презентације својих научних резултата и достигнућа на међународним научним скуповима у земљи и иностранству. Трошкове котизације, превоза, смештаја и исхране сноси ће Сиднејски универзитет.

При избору будућих стипендиста предност ће имати студенти докторских студија који се баве истраживањима у оквиру приоритетних области Центра за стратегијске и напредне студије Универзитета у Новом Саду. То су области: нови материјали и нанотехнологије; информационе и телекомуникационе технологије; биотехнологија; пољопривреда и прехрамбене технологије; енергетска безбедност и обновљиви извори енергије; животна средина и одрживи развој и, стабилност друштвене заједнице и геополитика.

Корисници стипендија биће укључени у напредна, интердисциплинарна истраживања вишег нивоа (HDR-Higher Дегрее Research) у областима у којима Меквори универзитет има једну од водећих улога у свету. Од кандидата се очекује добро познавање енглеског језика уопште и посебно добро познавање стручне терминологије.

Корисници стипендије уписују се на студијски програм докторских академских студија оба универзитета: део студија реализоваће на Универзитету у Новом Саду, а део на Меквори универзитету у Сиднеју, под менторством професора с оба универзитета и у складу с правилима докторских академских студија оба универзитета.

Корисници стипендије стичу диплому оба универзитета, коју сваки универзитет издаје посебно, у складу са за њега важећим прописима, уз назнаку да је реч о двоструком менторству.

Заинтересовани пријаве с пратећом документацијом треба да доставе Центру за стратегијске и напредне студије Универзитета у Новом Саду на имејл adrеsu:[email protected] и у штампаном облику, на адресу: Универзитет у Новом Саду - Центар за стратегијске и напредне студије, зграда Ректората, ул. Др Зорана Ђинђића бр. 1, 21000 Нови Сад.

Прелиминарну селекцију кандитата ће извршити Центар за стратегијске и напредне студије Универзитета у Новом Саду, а коначну Меквори универзитет у Сиднеју. Одабрани кандидати ће о даљем поступању бити обавештени путем електронске поште.

В. Црњански

Клаузула о лојалности

- Смисао оваквих стипендија је да наши студенти, боравећи на страним универзитетима, искористе погодности које им се тамо пружају, да стекну нова знања која им тамошњи услови пружају, али и да се врате и стечено пренесу у нашу академску заједницу и унапреде је - каже ректор УНС Николоћ и најављује да ће се на то студенти/стипендисти формално позвати када се, требало би ускоро, уведе Клаузула о лојалности. Њоме би се стипендисти обавезали да по повратку са студија из иностранства одређен број година проведу у својој средини и своја сазнања и научне резултате ставе на располагање нашој академској заједници.

 

Пише:
Пошаљите коментар