У криволову се годишње одстрели 60.000 препелица
Више од 40 случајева криволова препелица било је од почетка летње ловне сезоне, а протеклог викенда откривени су у близини Пожаревца, Инђије, Сурчина, Обреновца и Владимираца, саопштило је Друштво за заштиту и проучавање птица Србије.
Једна од најуспешнијих акција тима тог друштва спроведена је почетком августа у околини Блаца, када су откривене три локације на којима су коришћене законом забрањене електронске вабилице за препелице. Тим је одмах обавестио полицијску станицу у Блацу, чији су службеници поставили две заседе, по једну у селима Криваја и Кашевар.
Убрзо после свитања, на локацијама где су радиле вабилице појавило се 18 наоружаних особа. Након што су започели незаконити лов, полиција је интервенисала и све их привела у станицу. У тој акцији су пронађене две вабилице, четири незаконито убијене препелице, а полиција је привремено одузела велики број пушака и муниције. Неколико особа чак није поседовало ни валидне дозволе за лов тога дана, а неки су поседовали неодговарајуће полуаутоматско оружје.
Тај догађај је само један у низу случајева криволова препелица које орнитолози у Србији пријављују у последњих 18 година.
И поред евидентног и учесталог криволова на птице селице, одговор инспекцијских и правосудних органа је спор и млак, што неповољно утиче на спречавање масовног страдања птица, наводе у Друштву за заштиту и проучавање птица Србије.
У Србији се сваке године криволови више од 60.000 препелица, а када се том броју придода и око 45.000 званично одстрељених јединки, јасно је да се популација те мале коке селице масовно и безобзирно уништава, наводе у Друштву. Ситуације није боља ни у другим балканским државама, на Блиском истоку и северу Африке, где током сеобе страдају милиони птица.
Криволов је нелегалан начин лова, почињен од ловаца с важећом ловном дозволом за текућу сезону, током којег се птице убијају изван прописане ловне сезоне или помоћу недозвољених средстава, као што су пушке петометке и електронске вабилице. Птице се нелегално убијају и током ловокрађе у којој учествују лица која нису регистровни ловци.
Нелегалан лов представља један од најчешћих и најраспрострањенијих видова злочина над птицама у Србији. Најдрастичнији пример је криволов више од 50.000 препелица током августа и септембра (јесења сеоба) и убијање на десетине хиљада патака и гусака у зимском периоду, углавном на шаранским рибњацима и великим рекама.
Више од 800 електронских вабилица
Иначе, сезона лова на препелице траје од 1. августа до 30. септембра, а широм Србије, по подацима којима располаже Друштво за заштиту и проучавање птица Србије, више од 800 електронских вабилица емитује оглашавање препелица и мами их у сигурну смрт. Коришћење тих нелегалних уређаја криволовцима осигурава до десет пута више убијених птица него у легалном лову, као и илегалан профит након што се месо препелица прокријумчари преко границе.
Раширен вид злочина над птицама у Србији је и хватање живих птица у дивљини ради држања у заточеништву. Птице се помоћу клопки, мрежа, лепкова и других средстава заробљавају и препродају, а на мети су углавном зрноједе птице певачице. Велики број тек ухваћених јединки услед стреса убрзо угине. Те нелегалне активности организују и спроводе групе добро повезаних људи који најјаче упориште имају у Србији јужно од Саве и Дунава.
За криволов птица су предвиђене казне затвора од шест месеци до три године, а ловачка удружења могу бити кажњена за привредни преступ.
Д. Николић