Кисачки КУД „Бранко Радичевић” храбро крчи пут напред
Кисачко Културно-уметничко друштво „Бранко Радичевић” једно је од ретких које континуирано функционишу, опстају и негују српску музику и игру, и то у месту које је већински словачко.
Основано 2009. године, званично је почело да ради 2011. јер им је било потребно време да оформе групе и прилагоде простор у старој школи. Чекали су да се створе услови за које су се, додуше, храбро изборили. Оронуле просторије су уредили за потребе рада, укључујући и набавку огледала преко целог зида, што је потребно за једно културно-уметничко друштво.
Сада имају две групе – најмлађу, у којој су деца од три до шест година, и мало старију, коју чине млади од десет до 15 година. Предводе их два кореографа и један корепетитор, а наступају у свом месту, Новом Саду, окружењу и региону кад год им се за то укаже прилика.
„Живимо у здравој заједници и трудимо се да то тако и остане“, каже секретарка КУД-а „Бранко Радичевић” Драгана Милинковић.
Сами шију делове ношње
Као и многим културно-уметничким друштвима, тако је и КУД-у „Бранко Радичевић” највећи проблем мањак ношњи. Чланови тог кисачког друштва сами шију одређене делове, неке набављају преко пројеката, а неке позајмљују од других сродних организација из околних места, најчешће из Змајева.
„Деца су нам заинтересована за игру и добро је јер се на такав начин зближе, а и значи им да прикажу оно што су увежбали. Наши чланови су и Срби и Словаци. Нека деца желе да играју код нас, нека желе у словачком КУД-у „Вретено”, а међусобно имамо веома лепу сарадњу. Малишани циркулишу, и то је нормално, а најбитније је да све опстаје.“
За сада клинци у КУД-у „Бранко Радичевић” имају прилику да играју уз влашку, нишку и војвођанску народну музику. Како наша саговорница каже, ношње су атрактивне за децу, а и кораци су прилагођени одређеним узрастима. Све оно што науче током године, представе на годишњем концерту који одржавају крајем децембра, а тачан датум зависи од тога кад добију новац за организацију.
„Организујемо и фестивал „Шајкаши”, али не редовно. До сад смо одржали два фестивала. Довели смо играче и из Мексика, Грчке, Русије... Тада смо показали колико село лепо сарађује. Коме год смо се обратили за помоћ у Кисачу, сви су нам изашли у сусрет“, наводи Драгана Милинковић.
Л. Радловачки
Пројекат „Развој културног и уметничког стваралаштва” реализовао је „Маркет ИТ Маркетинг анд ПР”, а суфинансиран је од Града Новог Сада.
Ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.