Бесплатан цегер у замену за пет стаклених флаша
Акција поделе бесплатних цегера, израђених од рециклираних материјала, у замену за пет стаклених флаша или тегли, у организацији компаније „Универекспорт” и друштва „Екостар пак” почела јуче и трајаће до сутра, испред „Универекспортове” продавнице “Алба”, Футошки пут 93 Ц.
Друштво „Екостар пак” је овлашћено од Министарства заштите животне средине да у име Републике Србије наплаћује еко-таксе, односно накнаде за амбалажу те да прикупљени новац усмерава на сакупљање и рециклажу амбалажног отпада. Како је објаснила директорка „Екостар пака” Кристина Цвејанов, они већ годинама спроводе различите акције које су промотивне.
– Акција коју организујемо заједно с компанијом „Универекспорт” има за циљ да промовише значај рециклаже и заштиту животне средине – појаснила је Кристина Цвејанов, додајући да је ове године на ред дошла прерада стакла. – То је материјал који се не разграђује у природи, те када одложимо стаклену боцу на депонију или у природу, она ту остаје вековима, што је изузетно штетно. Осим тога, стакло је и опасан материјал који, посебно у летњим месецима, може изазвати пожар, као што је то недавно био случај на новосадској депонији.
Кристина Цвејанов је истакала да је потребно мотивисати грађане да смање употребу пластичних кеса.
– Грађани су свесни тога да није довољно само рециклирати већ је потребно избацити из употребе штетне материјале – казала је она, и признала да су волонтери „Екостар пака” били сумњичави у одазив потрошача, с обзиром на то да је време стављања зимнице, када су тегле и флаше потребне у већини домаћинстава. – Ипак, уверили смо се у то да грађани чувају стакло код куће, што је знак да схватају да је његово бацање у контејнер бесмислено, пошто се може употребити више пута.
Одећа од пластике
Да би привуклие пажњу потрошача који нису обавештени о акцији, волонтерке на штанду на којем се стаклена амбалаже може заменити за цегер имају занимљиву одевну комбинацију. Оне су обучене у народну ношњу која је у потпуности исткана од пластичних кеса, док од накита носе огрлице сачињене од отварача с лименки.Како је појаснила директорка „Екостар пака” Кристина Цвејанов, идеја је била да се пошаље порука да се уз мало креативности од и материјала који се тешко разграђују могу направити занимљиви одевни предмети.
Због изузетног одзива већ првог дана, она очекује да ће до краја акције бити сакупљено више од тоне стаклене амбалаже, која ће потом бити упућена у фабрику за рециклажу.Суграђанин Борис Чујанов успео је да сакупи 20 флаша које је пронашао код куће.
– Одувек сам водио рачуна о природи и боли ме душа када видим како се немилосрдно односимо према њој – искрен је био наш саговорник. – Наше реке и језера су све загађеније. Некада је Дунав био толико чист да се вода из њега готово могла пити, а данас то би била лудост. Жалосно је то што имамо толико природно богатство, а упорно га уништавамо. Мислим да ће се у будућности, због наше неодговорности, водити битке за чисту чашу воде.
С. Ковач