Обележен Дан војне санитетске службе
БЕОГРАД: Поводом Дана санитетске службе и 179 година постојања војног здравтсва данас је одржана свечаност, на којој је окупљене поздравио начелник Управе за војно здравство пуковник Угљеша Јовичић, који је поручио да се војни санитет развијао уз војску и државу, а да је статус војног лекара кроз векове одржаван професионалношћу.
Јовичић је навео да обележавање овог датума враћа у прошлост и представља прилику да се захвалимо оснивачима војног санитета.Како је навео, велика имена војне медицине, на челу са првим начелником санитета доктором Емерихом Линденмајером, заслужни су за 179 година дугу традицију поверења у стручност војног лекара.
"Историја обилује великанима Санитета који су своје животе посветили војсци, медицини. Наш војни сатитет развијао се уз војску и државу, а статус војног лекара кроз векове одржаван је професионалношћу и великом посвешћеношћу раду. Као и наши prеthodnici ми се трудимо да поверење народа заслужимо и оправдамо, али и да традицију пренесемо млађим генерацијама", казао је Јовичић.
Навео је да се током prеthodnе године војно здравтсво суочило са великим изазовима, али да је и много тога учињено како би сви задаци медицинских, стоматолошких и фармацеутских служби, које чине војно здравтсво, били реализовани."Један од приоритета у раду, пројекат реорганизације војног здравтсва реализован је са циљем унапређења рада припадника санитетских одељења у Војсци Србије", казао је Јовичић.
У установама војног здравтсва, годишње се прегледа преко пола милиона пацијената, казао је Јовичић и додао да од тог броја значајан проценат чине грађани цивили који се за помоћ обраћају војним лекарима.Током годину дана у војним здравственим установама обављено је око 6.000 бесплатних прегледа за цивиле, чиме је омогућено да велики број прегледа грађани обаве и без здравтсвеног осигурања.
Јовичић је навео да је у последњих годину дана завршено више инфраструктурних објеката у Београду и Нишу, те да посебан чинилац подизања угледа у војно здравство су међународне војне активности, пре свега учешће припадника Војске Србије у мировним операцијама у Конгу, Сомалији, Малију, Централној Афричкој Републици.
На свечаности је су прочитане и честитке припадницима санитета од министра одбране Александра Вулина и начелника Генералштаба Љубише Диковића.
Министар Вулин је у својој честитки навео да, настављајући традицију дугу готово два века, данашњи припадници санитета се потврђују веома успешним резултатима у превенцији и лечењу припадника Министарства одбране и Војске Србије и грађана Србије, чиме су стекли изузетан реноме у земљи.
"Као припадници мултинационалних операција под окриљем Уједињених нација и Европске уније, својим радом и залагањем доприносите јачању угледа наше земље у свету", додао је Вулин.Дан санитетске службе Војска Србије прославља 30. јула у спомен на исти датум 1839. године, када је указом постављен први штабни доктор Емерих Линденмајер, начелник санитета по садашњој терминологији.
То је први званични документ о раду војне санитетске службе.