За санацију лабораторије на ПМФ-у Покрајина обезбедила 450.000 динара
Услед обилних киша, али и дотрајалости инсталација на Департману за биологију и екологију Природно-матаметичког факултета у Новом Саду, крајем јуна дошло је до хаварије на систему за одвод лабораторијских испарења.
Нико, срећом, није био угрожен од кондензованих опасних материја које су се слиле са плафона у ходник у и самој лабораторији Департмана. У непланираној ситуацији реаговао је Покрајински скератеријат за високо образовање и научноустраживачку делатност, издвојивши 450.000 динара за санацију овог специјалног вентилационог система.
- Покрајинска влада преко Секретаријата је по хитином поступку издвојила 450.000 динара за санацију хаварије која се десила на Департману за биологију и екологију због киша и влаге која нас је у Ноовм Саду задесила у поледњих месец дана – рекла је заменица покрајинског секретара за високо образовање и научноистраживачку делатност проф. др Душица Ракић приликом данашње посете Департману ПМФ-а.
- Обиласком ове лабораторије стекли смо и додатни слику стања овог Департмана, имајући у виду да је зграда саграђена и усељена пре 44 године и да је лабораторији у кој раде и наставници и студенти заиста потребна комплетна реконструкција.
Заменица покрајинског секретара Душица Ракић понудила је и убудуће помоћ и затражила да надлежни на Департману доставе опис најпречих поправки.
- Ова хаварија ће се отклонити да не би било опасности по здравље људи од гасова које пролазе кроз те цеви, а и у њима кондензованих материја. Оне имају велики степен киселости, а сливају се с таванице, угрожавајући све који ту раде или се затекну и излажу се опасности да дође до оштећења коже или очију - рекла је Душица Ракић, примећујући да је и у апаратуру на којој се у лабораторији ради потребно инвестирати, како би здравље свих који је користе било заштићено.
По речима директора Департмана за биологију и екологију ПМФ-а др Горана Аначкова, ова а и будућа подршака Покрајине Департману пуно значи.
- Да би наша лабораторија достигла најсавременије стандарде и испунила све захтеве потребно је пуно пара, поготову за наше прилике – рекао је Аначков. – Међутим, у етапама с мањим износима у више пута, које Покрајина обезбеђује као што је то сада, било би могуће да се лабораторија приведе намени у савремним условима. Ово је лабораторија за физиологију биљака и веома је позната како у националним тако и међународним оквирима. Подесећам на то да је пре више десетина година овде била смештена комплетна наука физиологије биљака Универзитета у Новом Саду. Наши и студенти Пољопривредног факултета ту су радили и након свог тог времена и свих експеримената коју су ту обављани, лабораторија је завршила свој век, на шта указује и ово што се крајем јуна десило.
Како је истакао, када је дошло до хаварије, на срећу, нико није био угрожен, а неће ни бити.
В. Црњански
„Добро је да се ово сада и тако десило, а не током, у септембру, предстојећег Конгреса ботаничара нашег региона чији смо домаћини – напоменуо је Аначков. „Пре свега водимо рачуна о здрављу и безбедности наших студената. Овде се раде дипломски, завршни радови, докторске дисертације… Департман је из сопствених средстава још раније започео реконструкцију простора за физиологију биљака, а сада уз помоћ Покрајине то ће се и наставити – рекао је Аначков.