Оштећеним туристима обештећења највероватније у септембру
БЕОГРАД: Оштећеним туристима, због престанка рада туристичке агенције САБ, биће враћен уложен новац највероватније у првој половини септембра, али се још не зна да ли ће им бити враћен цео износ или ће исплата бити реципрочна.
То је данас речено на конференцији за новинаре коју су организовале Јута и ДДОР Нови Сад, а члан Извршног одбора ДДОР Нови Сад Иван Грујић је објаснио да су се активирањем гаранције путовања у понедељак стекли услови да се започне процес подношења захтева оштећених путника.
Додао је да се упутства за подношење захтева за обештећење могу наћи на сајту ДДОР-а и Јута.
"Веома је битно да сви путници поднесу захтеве како бисмо ми након 45 дана, односно 24. августа, били у могућности да направимо комплетну анализу свих уговора о путовању који нису реализовани. Након истека периода подношења захтева, радићемо анализу захтева и обрачун накнаде", казао је Грујић.
Што се тиче начина обештећења, односно да ли ће бити у потпуности враћен новац или реципрочно, Грујића је рекао да ће то зависити од података које ће прикупити.
"Када прикупимо све податке, видимо одштетни захтев и када упоредимо са покрићем које даје полиса онда ћемо знати да ли ћемо бити у могућности да исплатимо сва потраживања у потпуности или ћемо то чинити пропорционално", казао је.
Према до сада прикупљеним подацима, рекао је, претпоставља се да умањење у сваком случају неће бити драстично.
"По истеку рока 24 августа, радићемо анализу, тај посао не би требало да траје дуже од седам дана, тако да би исплата могла да се очекује почетком септембра или у првој половини септембра", казао је Грујић.
Директор Јута-е Александар Сеничић указао је на то да је у тренутку престанка рада САБ агенције око 1.200 путника било на дестинацији, односно на разним дестинацијама у Грчкој.
Он је навео да је САБ агенција престала са радом 22. јуна, а да је Јута већ 23. јуна организовала повратак једног броја путника.
"Ниједног путника нисмо вратили пре истека рока о уговору о путовању. Дозволили смо, иако то није пракса у свету где када дође до престанка рада агенције сви путници се одмах враћају са дестинације, свим путницима да заврше своје одморе", рекао је Сеничић.
Навео је да Национална асоцијација туристичких агенција Србије - Јута не прихвата да преузме у потпуности одговорност за то што се десило.
"Делимично пребацивање одговорности државе на наше удружење је било непримерено у почетку свих ових дешавања из разлога што ми нисмо државна институција и немамо овлашћење да контролишемо финансијско и унутрашње пословање неке агенције", казао је Сеничић.
Додао је да је тренутно у Јута учлањено 269 агенција и истакао да лиценцу за рад туристичким агенцијама даје Министарство туризма, телекомуникација и трговине.
Упитан да ли ће путници који су оштећени због престанка рада Флџ-флџ травел агенције бити обештећени, Сеничић је истакао да та агенција није била члан Јута и додао да колико је он упознат, ти путници неће бити обештећени.
Када је у питању Џез травел агенција, Сеничић је казао да још увек није сачињен коначан записник Туристичке инспекције, те да ће се о детаљима у том случају моћи разговарати када се добије записник.