light rain
3°C
20.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0918
usd
113.6593
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Правоснажно ослобођени сви из случаја “стечајна мафија”

13.07.2018. 15:59 16:00
Пише:
Фото: Танјуг/видео архива/Апелациони суд

БЕОГРАД: Апелациони суд у Београду правоснажно је ослободио од оптужби све оптужене у случају познатом као "стечјана мафија", који је покренут пре више од 12 година.

Том одлуком преиначена првостепена пресуда Специјалног суда у Београду којом су четворица оптужених прошле године били осуђени на затворске казне, а потврђена у делу којом су остали окривљени били ослобођени од оптужби.

Пресуда је преиначена и правоснажно су ослобођени од оптужби син глумца Велимира Бате Живојиновића, Milljko Живојиновић који је био стечајни управник ГО Рад, затим Миливоје Мирковић, Љубиша Митић и Анђелко Битевић.

Они су првостепеном пресудом били осуђени на казне затвора од две до четири и по године.

Оштећено предузеће ГП „Рад" у стечају је ради остваривања свог имовинско-правног захтева упућено на парницу.

Ослобађајућа пресуда је потврђена некадашсњем председнику Трговинског суда у Београду Горану Кљајевићу па је правоснажно ослобођен свих оптужби за злоупотребе у вези са "Поштанском штедионицом", "Ц маркетом" и ГП "Рад".

Такође је потврђена и ослобађајућа пресуда Секули Пјевчевићу, Зорану Јовановићу, Радисаву Јоцовићу и Србољубу Спасићу.

У образложењу пресуде Апелационог суда наводи се да није доведено у сумњу закључивање првостепеног суда да није доказано да је Горан Кљајевић као председник Трговинског суда у Београду примио поклон да изврши службену радњу коју не би смео извршити.

"Није доказано да је као службено лице, председник Трговинског суда у Београду искористио и прекорачио границе својих службених овлашћења, да је тражио од председника стечајног веца судије Вјере Ђуришић и стечајног управника Веселина Јовичевића, који су поступали у стечају над правним лицем стечајне масе „Сартид“ а.д. из Смедерева, да стечајни депозит од 340.000.000 динара који се налазио код банке „П“ буде пребачен на рацун банке Поштанска штедионица и тиме јој обезбеди ликвидност", наводи Апелационо суд.

Додаје и да је правилно првостепени суд закључио да тужилаштво током поступка не само да није презентовало доказе који потврђују да је било Кљајевићу било неком другом физичком или правном лицу прибављена имовинска корист у износу од преко 1.500.000 динара нити се тај елемент кривичног дела било где наводи у диспозитиву оптужнице.

"Апелациони суд налази и да је правилан закључак првостепеног суда да током поступка није доказано да је Кљајевић наложио судији Веселинки Ђурдевић да за стечајног управника постави Миљка Живојиновица, те није доказано ни да је Кљајевић подстрекао Живојиновица да изврши избор најбољег понудача и при томе изабере Конозорцијум, наложивши му да заврши са избором по расписаном огласу", наводи суд.

У односу на Живојиновића, Мирковића, Митића и Битевића првостепена пресуда је преиначена имајући у виду да је Апелациони суд, након одржаног претреса нашао да изведеним доказима нису доказани наводи да су окривљени извршили кривицна дела која им се стављају на терет, наводи се у одлуци.

Ову одлуку Апелациони суд је донео након што је у мају сам одржао другостепени претрес и извео доказе које је сматрао кључним.

Прва правостепена пресуда је била укинута и онда је поновљено суђење.

Поједине оптужбе против неких окрвиљених су одлуком Апелационог суда из 2015. године правоснажно одбијене због апсолутне застарелости кривичног гоњења.

Правоснажном одлуком Апелационог суда 2015. године Кљајевић, Немања Јоловић и Секула Пјевчевић ослобођени су од оптужбе да су од 2003. године до 2006. године, у Београду, извршили кривично дело злоцинацко удруживање, односно да су деловали као организована криминална група.

Након ове одлуке Виши суд је морао да исплаћује ослобођенима, односно њиховим браниоцима милионске трошкове поступка, због чега је рачун Вишег суда више пута у току прошле године био у блокади.

До сада им је дођено више од 300 милиона динара.

Пише:
Пошаљите коментар
Застаревају тужбе у случају „стечајна мафија”

Застаревају тужбе у случају „стечајна мафија”

05.08.2015. 22:11 13:33