OкоТВоко Прљав веш с опасним последицама
После недеља и недеља драме уживо, завршен је ријалити „Задруга”, у којој нико лопатом није мануо, осим по туђој глави, и где су се учесници понашали као мајмуни у кавезу: пилиј, јели, изводили разне бедастоће, имали разне врсте секса, тукли се и свађали па све укруг.
Хоће ли Пинк после скандалозних сцена којима је хтела-не хтела присуствовала већина њихових гледалаца, успети у намери да оправда политичке напоре свог газде и ослободи се баласта удовољавања комерцијалном, показаће ово кратко време до представљања јесење шеме.
Оно што је сигурно је да телевизији Хепи, која им дише за вратом по гледаности, не пада на памет да се одрекне ниских нагона, треша и ствари привлачних за циљну групу публике којој се обраћа. Овога пута, ријалити се из затворене институције, пардон, куће с оградом и пластичним базеном, преселио у Јутарњи програм. Актери: Симо Спасић, председник Удружења породица киднапованих и убијених на КиМ, и његова бивша супруга Сандра Станковић. Они су, наиме, два дана уживо код Дее и Сарапе укрстили послебрачна копља, износећи сав прљав веш из брака, а с њиме и децу, комада три. Ништа им није било свето, ничег се нису суздржавали: од оптужби за брачну превару, до чашћења умилним изразима и међусобних претњи... Међутим, разлика, и то она битна, постоји.
Симо је, наиме одслужио затворску казну због силовања Станковићеве, што ипак није било довољно за продуценте Хепи телевизије да одустану од било каквог суочавања жртве и насилника. Они су у причу морали да уведу и – полиграф, поништавајући тако легитимитет суда и оправданост пресуде. Тако је несрећна жена, која се јавно правдала због животних избора, деце и партнера, бранећи се од оптужби да је проститутка, морала поново да доказује све своје тврдње. Тако је силовање, овога пута групно јер су у њему учествовали и гледаоци, изведено још једном над овом женом.
Телевизија Хепи овим контроверзним поступком, а све у нади да ће привући интересовање гледалаца и оглашивача, поништила је све напоре ове државе и невладиних организација да се поради на поправљању позиција угрожених осетљивих група у друштву: а жене чине њен велики део.
Од почетка године до 20. јуна у Србији је страдала 21 жена као жртва насиља. Прошле године Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања пружило је подршку за 16.499 особе с искуством насиља и изрекло 5.253 мера заштите од насиља у породици. То је цео један мањи град. Цео.
Било је мучно гледати како водитељи на челу са бивши мужем и “борцем” за нека друга људска черече несрећну жену: ови први умањујући страхоту доказаних оптужби о насиљу, овај други правећи циркус, користећи медије да додатно обеснажи своју жртву којој су, осим основих људских, угрожена и родитељска права. Центар за социјални рад овде би морао да реагује, као и Регулаторно тело за електронске медије и пре свих, Тужилаштво. И то према Симићу и према ТВ Хепи.
А што се гледалаца тиче, најмање што могу да ураде јесте да не притисну дугме на даљинском управљачу и призову Хепи на мале екране. Заслужили су.
Ивана Вујанов