УНХЦР: Расељено 68,5 милиона људи у свету
ЖЕНЕВА: У годишњем извештају Глобални трендови Агенције за избеглице Уједињених нација (УНХЦР) наводи се да је крајем 2017. године у свету расељено 68,5 милиона људи, међу којима је 16,2 милиона људи који су се прошле године раселили први пут или поново.
По пети пут за редом, ратови, други видови насиља и прогона довели су до новог пораста броја присилно расељених особа у свету 2017. године, наводи се у саопштењу УНХЦР.
Нова масовна расељавања становништва последица су кризе у Демократској Републици Конго, рата у Јужном Судану и избеглиштва стотине хиљада Рохинџа из Мијанмара у Бангладеш, наводи се у саопштењу, додајући да су земље у развоју оне које су, у највећој мери, погођене овом ситуацијом.
Забележен је пораст од 2,9 милиона расељених људи у односу на 2016. годину и представља највеће повећање које је УНХЦР забележио у току једне године.
У међувремену је број тражилаца азила, који још увек чекају на одлуку о својим захтевима за избеглички статус порастао за око 300,000 и на дан 31. децембар 2017. године било их је 3,1 милион, наводи се у саопштењу.
Број људи расељених унутар сопствених држава је са 40,3 милиона 2016. смањен на 40 милиона у 2017. години.
Налазимо се на прекретници, на којој успех у управљању присилним расељавањем у свету захтева нов и свеобухватнији приступ да земље и заједнице не би биле препуштене саме себи, рекао је високи комесар УН за избеглице Филипо Гранди.