Мађарска финансира обнову Средње медицинске школе у Зрењанину
ЗРЕЊАНИН: Готово је извесно да ће до краја ове године бити окончан највећи део радова на реконструкцији објекта Клостера, односно старе зграде у којој је својевремено била смештена Средња медицинска школа, а која је 2013. године, у поступку реституције, враћена старим власницима - Сестрама Нотрдама.
Још лане почели су обимни припремни радови на обнови и ревитализацији дела објекта, и то тракта у ком је након Другог светског рата била смештена Средња медицинска школа. Пројекат, којим се објекту враћа првобитна функција, урађен је у бироу “Ступовски проинг“ из Кикинде. Радови се финансирају средствима из buyеta Републике Мађарске, а извођач је фирма “Кесз” из Београда. Градилиште је ове године отворено у марту, а готово је извесно да ће највећи део радова бити окончан до краја 2018.
- До сада је урађена комплетна хидроизолација подрума, обијен је малтер у ентеријеру и на фасадама у дворишту, када је између осталог непобитно потврђено да је објекат Клостера грађен у три наврата. Приликом ископавања подрума испод једног дела зграде, који је пре пола века затрпан, пронађени су темељи некадашњег житног магацина – објашњава историчарка уметности Весна Каравида из Завода за заштиту споменина културе Зрењанин.
Због оштећења насталих временом радиће се нова дрвена конструкција врата, али ће се на њу потом аплицирати стари, оригинални и рестаурирани украси. Како су, највероватније у периоду након Другог светског рата, мењани сви прозори (нити једно крило постојећих прозора тренутно није оригинално) радиће се комплетно нови, у свему по угледу на оригиналне. У унутрашњости објекта се такође изузетно води рачуна о рестаурацији свих елемената ентеријера који су се очували из времена изградње. Тако ће се стара степенишна ограда пескирати и потом бојити, а део ограде која је касније додата ће бити уклоњена и замењена стакленом.
- Код рестаурације зграде Клостера у сваком погледу се поштује рестаураторски принцип да се оно што је новоизведено – визуелно јасно раздваја од оригиналног, како у материјализацији, тако и у дизајну, док се сваки оригинални детаљ ентеријера и екстеријера који се може сачувати, не замењује новим, него рестаурира. Тако ће се и случајно откривена сликана декорација на једном од плафона конзервирати, у делу који је очуван, што ће бити случај и са мермерним газиштима и терацо подовима у ходницима који су и даље у добром стању – истиче Каравида.
У домену рестаурације, за град је изузетно занимљиво решење две надоградње које су обухваћене пројектом, и то обе у дворишном делу објекта. И овде се пројектант руководио поузданим, савременим прилазом проблему. Обе надоградње ће бити изведене од стаклених панела, да би се и на тај начин јасно издвојили градитељски слојеви: стари са почетка прошлог века и нови, чији смо савременици. Ради се о стакленој башти са могућношћу потпуног отварања, и једном спољашњем лифту.
Ж. Балабан