Медицинске собе за лакши одлазак код лекара особа с аутизмом
Друштво за подршку особама с аутизмом града Новог Сада реализоваће до краја јуна пројекат „Медицинске собе”, у оквиру којег ће изнајмљену просторију у Коперниковој улици 12 опремити као лекарску ординацију.
Ту ће медицинари особама с поменутим синдромом симулирати ситуације из реалног живота до којих на прегледима може доћи. Медицинске собе ће се реализовати да би се особе с аутизмом из Новог Сада, без обзира на године и то да ли су чланови Друштва или не, припремиле за одлазак код лекара, будући да су за њих прегледи и интервенције због непознатих људи, околине, процедура и радњи један од највећих изазова и извора анксиозности.
„У медицинској соби би требало да буде кревет за прегледе, лекарски сто и столица на коју пацијенти седају, стетоскоп, отоскоп, односно сви основни апарати и инструменти које ће они моћи да додирну“, објаснила је председница Управног одбора Друштва Мара Бошњак.
„Ту ће се привикавати на звуке медицинских апарата, попут ултразвука, ЕКГ-а и апарата за мерење шећера и притиска. Моћи ће да осете мирис алкохола и гел за ултразвук и ЕКГ. Пошто је њима можда све то непознато, ми бисмо кроз тренинг, игру и опуштену ситуацију, која нема везе с временом, покушали да им олакшамо преглед код лекара.“
Наша саговорница додаје да, по њеним сазнањима, неки родитељи годинама не одведу децу с аутизмом на прегледе због тога што су за њих то често веома стресне ситуације. С друге стране, постоје и лекари који не знају како да у таквој ситуацији поступе. Због тога ће, између осталог, у пројекат бити укључени лекари, медицинске сестре, дефектолози, али и студенти и ученици медицинске струке.
„Као и у класичној ординацији, у соби ће бити најмање један лекар и медицинска сестра, плус дефектолог, који ће покушати да успостави контакт с дететом и да му на најближи могући начин из своје струке приближи медицински инструмент, ситуацију или можда неку особу која се ту налази“, рекла је Мара Бошњак, и додала да ће свако дете имати своју књигу долазака у којој ће се евидентирати напредак.
„Они ће ту имати прилику и да уче бон-тон, односно правила понашања у ординацији. Мораће да знају да лекар мора да се поздрави, да успоставе контакт с особама које су у просторији, када да се обрате лекару, да седну на столицу, подигну мајицу да би им доктор послушао плућа и сл.“
Кроз активности које ће се спроводити у медицинским собама код особа с аутизмом се смањује ниво стреса и анксиозности, а повећава успех и степен самосталности у реализацији медицинских интервенција и побољшавају социјалне, односно комуникативне вештине. Осим упознавања с ординацијом, правилима понашања и учешћем у вежбама у медицинској соби, особе с аутизмом ће кроз паное и едукативна штампана упутства са симболима за подршку и помоћ, усвајати одређене појмове у вези са симптомима одређених болести, локализацијом бола, редоследом одређених радњи приликом прегледа и томе слично.
Друштво за подршку особама с аутизмом града Новог Сада као удружена чланица Савеза „Аутизам Србија”, реализује тај пројекат који финансира мобилни оператер „Вип мобиле”. Осим у Новом Саду, који ће први у Србији добити медицинску собу, добиће их и Београд, Крагујевац и Ниш.
В. Бијелић