У 2017. запослено око 6.500 особа с инвалидитетом
БЕОГРАД: Прошле године је запослено око 6.500 особа са инвалидитетом које су биле на евиденцији Националне службе за запошљавање (НСЗ), изјавио је директор те институције Зоран Мартиновић који је учествовао на панелу „Инклузија на тржисту рада - где је запело?“.
Ове године, такође, у току су сви јавни позиви намењени особама с инвалидитетом. Имамо на располагању буџет од 550 милиона динара и то је нешто што је свакако значајно за око 15.500 особа са инвалидитетом које се тренутно налазе на нашој евиденцији да могу да рачунају на нашу подршку, истакао је Мартиновић на панелу одржаном у београдском хотелу Краун Плаза.
Он је нагласио да представници НСЗ раде и са послодавцима и са незапосленим особама са инвалидитетом у циљу њиховог запошљавања, професионалне рехабилитације, утврђивања преостале радне способности и укључивања у мере активне политике запошљавања које, истакао је, често резултирају запошљавањем.
Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић је рекла да постоје одређени, чак у неким областима и већи помаци, када је реч о положају особа с инвалидитетом у Србији.
Свакако бисмо волели да имамо много већи број особа с инвалидитетом које су запослене, али је евидентно да су активне мере запошљавања које су спроведене у последњих неколико година дале резултате и да је закон који је донет омогућио веће запошљавање, истакла је Јанковић.
Она је навела да је проблем на тржишту рада, када је реч о особама са инвалидитетом, био недостак квалификација јер је, додала је, у prеthodnе три до четири деценије постојао потпуно другачији концепт бриге и заштите особа с инвалидитетом који је био базиран на великим институцијама и образовању које није било инклузивно и није пружало једнаке могућности.
Данас је та ситуација другачија. Наравно да је за резултате потребно више времена, али је потребно и интензивирати одређене процесе у нашој држави, нагласила је Јанковић.
Оснивач Европског конгреса за особе с инвалидитетом „Живети у сусрету“ Томас Краус је рекао да је идеја да особе с инвалидитетом саме кажу своје потребе и чиме би желеле да се баве у животу.
Најбољи начин да се помогне тим особама је да их прихватимо као јединствене индивидуе, а не да на првом месту видимо њихов инвалидитет. То би и саме те особе желеле - да буду прихваћене у целокупном свом окружењу, нагласио је он.
Панел је одржан под покровитељством Европског конгреса за особе с инвалидитетом „Живети у сусрету“, који се одржава у Београду.
Реч је о конгресу који окупља више до 350 учесника из 11 земаља, почео је 31. маја, а трајаће до трећег јуна.