ЗРЕЊАНИНЦИ ОПРЕЗ Лисице редовно свраћају у град
ЗРЕЊАНИН: Становници зрењанинских насеља Шећерана и „4. јул” последњих недеља виђају у насељима лисице, а у понедељак је једна дивља животиња виђена и близу „Леснине”.
Грађани се плаше, а „Дневник” је покушао да сазна како се треба понашати кад сретнете лисицу на улици.
- Лисице све више губе природно станиште, па се насељавају у близини градова. Већ годинама се појављују у овим насељима јер имају одлично место за живот. Иза пруге у Лазе Костића, с једне стране су остаци баре, права мала yungla, а с друге депонија шута, што је за лисице одлично место. Лисице се хране мишевима, којих ту има, а и рингловима и дудом. Можда страда и која кокошка из кокошињца – објашњава Стево Чорокало, из зрењанинске Јавне установе „Резервати природе”.
На питање, како се понашати кад сретнете лисицу, Чорокало одговара да су те животиње, ако су здраве, плашљиве и не дирају људе.
-Наравно, не треба их јурити и хватати. Лисице иду својим путем. Не дирај их, неће те дирати. Оне су и корисне животње, и једном речју, мораћемо да се навикавамо на суживот са њима, јер смо им ми уништили природна станишта - истиче Чорокало.
У Комуналној полицији су нам потврдили да је било пријава грађана из поменутих насеља. Потврду смо добили и у Зоохигијенској служби, која је задужена за животиње у граду. Тамо смо чули и да су покушали да ухвате лисице, али се оне нису дале.
Житељи Панчевачке улице веле да су се навикли на блиске сусрете са лисицама, и у по бела дана. Кажу да су се овде појавиле још пре неколико година, а повремено и да тамане живину. Међутим, праву узбуну у Зрењанину својевремено је направила појава лисица међу солитерима, у ширем реону градског насеља „4. јули”. Тада је једна Зрењанинка имала сусрет са лисицом у урбаној зони, код вртића „Лептирић”. На њену пријаву реаговали су Комунална полиција и зоохигијенска служба, па су на критичним локацијама постављене две замке, за хватање ових дивљих животиња. Издато је и саопштење из градоначелниковог кабинета са упутствима грађанима, шта да чине у случају да се сретну са лисицом и са објашњењем да нема разлога за страх од беснила, јер су лисице у средњем Банату орално вакцинисане против те опаке болести. Такође, из Јавног комуналног предузећа „Чистоћа и зеленило”, у чијој је надлежности зоохигијенска служба, тада су саопштили да је битно да грађани не дирају животиње и да не покушавају да их ухвате сами, већ ако примете лисицу одмах позову Зоохигијенску службу или Комуналну полицију.
Ж. Балабан